Kocioł kondensacyjny skutecznym sposobem na oszczędne ogrzewanie

Mariusz Siwko
27.10.2017

Współcześnie stosowane instalacje grzewcze muszą spełniać wysoko postawione wymagania coraz bardziej świadomych klientów. Oczywiste jest, że ich podstawową rolą jest zawsze dostarczanie ciepła do całego domu czy mieszkania. Wchodzące w skład nowoczesnej instalacji pompy ciepła oraz kotły gazowe kondensacyjne muszą być nie tylko w pełni wydajne, ale także oszczędne zarówno w zakupie, jak i w codziennej eksploatacji.

Klienci mają także coraz większą świadomość swojego wpływu na środowisko naturalne, więc ważne jest też, aby wybrane urządzenia były ekologiczne. W nowoczesnym domu nie ma miejsca na rozwiązania, które znacząco wpływają na otaczającą nas przyrodę poprzez dużą emisję szkodliwych gazów.

Na szczęście nowatorskie podejście do znanych od dawna paliw spowodowało, że na rynku mamy już wiele urządzeń grzewczych, które nie tylko spełniają standardy ekologiczne, ale są także wydajne i pracują, nie wymagając skomplikowanej obsługi.

Energia odnawialna to przyszłość

Ogrzewanie z pomocą czystej energii pozyskiwanej z natury jest już jak najbardziej możliwe i dostępne dla każdego. Woda, powietrze czy grunt doskonale spełniają się jako odnawialne źródła energii, które wracają do poprzedniego stanu w krótkim czasie, nie powodując deficytów. Ponadto obecnie za wykorzystanie tych naturalnych źródeł nie musimy płacić, co daje dodatkową oszczędność. Ten typ ogrzewania nie emituje do atmosfery dymu, nie wytwarza się popiół oraz żadne inne szkodliwe dla środowiska substancje. Nie musimy się także martwić o zakup i regularne uzupełnianie paliwa. Czysto, wygodnie, ekologicznie i ekonomicznie.

Dla kogo?

Kotły gazowe oraz pompy ciepła możemy wykorzystać w budynkach o różnym przeznaczeniu i kubaturze. Co ciekawe nie muszą być to koniecznie obiekty nowe. Jeśli chcemy zmienić ogrzewanie w budynku już istniejącym, to niezbędne będzie wykonanie wcześniej jego termomodernizacji. Ponadto istnieją rozliczne rodzaje dodatkowych źródeł finansowania dla takiego przedsięwzięcia, co sprawia, że temat zasługuje na szczególną uwagę.

Jak to zrobić?

Jedyne co musimy zrobić, chcąc korzystać z energii odnawialnej, to wyposażyć nasz dom w odpowiednią instalację, w której wybrana gazowa pompa ciepła oraz kocioł kondensacyjny będą najważniejszymi elementami. Zakup wszystkich niezbędnych do wykonania instalacji elementów wiąże się ze sporym wydatkiem na samym początku. Jednak późniejsze oszczędności wynagrodzą nam go wielokrotnie.

Gazowe pompy ciepła

Różnorodne rodzaje gazowych pomp ciepła znajdziemy zasadniczo w ofercie wielu producentów. Za przykład może nam posłużyć np. firma Gazuno, która oferuje pompy charakteryzujące się maksymalną wydajnością przy zachowaniu naprawdę zaskakująco niskich kosztów eksploatacji. Takie pompy ciepła wykorzystują gaz jako swoje paliwo, a dodatkowe ciepło pozyskują zależnie od rodzaju z wody, gruntu lub powietrza. Jest to rozwiązanie, które pozwala na diametralne różnice w kosztach ogrzewania budynku sięgające nawet 40%.

Kotły gazowe

W połączeniu z pompami ciepła gazowe kotły kondensacyjne stanowią idealną parę, która zapewni nam wysoki próg oszczędności. De facto możemy wybrać albo kocioł gazowy zasilany gazem ziemnym albo gazem płynnym LPG. Swoją doskonałą efektywność ten typ kotła uzyskuje poprzez odzysk ciepła ze spalin. A wykonanie kompletnego zestawu grzewczego sprawia, że całość kosztów początkowych inwestycji znacząco spada.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie