Kocioł gazowy nie jest całkowicie bezobsługowy! Sprawdź, jakie obowiązki ciążą na użytkowniku

Piotr Kowalczyk
25.03.2022

Nowoczesne kotły gazowe, szczególnie kondensacyjne, uchodzą za kompletnie bezobsługowe urządzenia grzewcze. I w dużej mierze jest to prawda – nie wymagają one stałego doglądania, dokładania paliwa czy kontrolowania procesu spalania. Mimo to należy pamiętać, że na właścicielu takiego kotła ciąży kilka obowiązków użytkowych, z których najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Regularne sprawdzanie poziomu ciśnienia

Każdy kocioł gazowy jest wyposażony w manometr wskazujący poziom ciśnienia wody w instalacji grzewczej. Standardowo powinno ono wahać się między 1 a 1,5 bara, przy czym w prawidłowe działającej instalacji ciśnienie musi być stałe i nie spadać ani nie rosnąć poza ustaloną wartość. Mimo to może się zdarzyć, że po kilku tygodniach czy miesiącach ciśnienie spadnie w wyniku jakiejś drobnej nieszczelności. Dlatego należy je kontrolować i w razie potrzeby uzupełniać.

Sprawdzanie alarmów

Nowoczesne kotły gazowe są wyposażone w szereg czujników, które stale monitorują pracę urządzenia, w tym proces spalania paliwa. Jakikolwiek alarm świadczący np. o nieprawidłowej mieszance musi wzbudzić czujność właściciela kotła. W pierwszej kolejności zajrzyj do instrukcji obsługi i dowiedz się, co dany alarm może oznaczać. Jeśli opis brzmi poważnie, to nie zwlekaj z wezwaniem serwisu.

Kontrolowanie szczelności

Chodzi tutaj o regularne zaglądanie do kotłowni i sprawdzanie, czy przypadkiem spod kotła nie kapie woda, czy nie tworzy się kałuża na podłodze, czy wszelkie połączenia hydrauliczne są szczelne.

Jeszcze ważniejsze jest natomiast kontrolowanie szczelności instalacji gazowej. W tym celu najlepiej będzie po prostu zainwestować w domowy czujnik gazu, który w porę zaalarmuje o potencjalnym wycieku.

Zlecanie przeglądów serwisowych

Do obowiązków właściciela kotła gazowe należy także regularne zlecanie przeglądów serwisowych – najlepiej po sezonie grzewczym lub przed startem kolejnego. Taki serwis sprowadza się do sprawdzenia poprawności działania kotła, skontrolowania ustawień oraz oczywiście sprawdzenia szczelności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie