Kocioł elektryczny: dlaczego warto go zastosować w domu jednorodzinnym?

Krzysztof Jagielski
24.09.2020

Jeszcze do niedawna ogrzewanie elektryczne kojarzyło się nam z absurdalnie wysokimi kosztami i było uznawane za kompletnie nieopłacalne. Czasy się jednak zmieniły i dziś coraz więcej osób poważnie rozważa zakup kotła energetycznego współpracującego np. z matami grzewczymi. Jest to bardzo ciekawy pomysł, szczególnie w sytuacji, gdy mamy dobrze zaizolowany dom. Najważniejsze argumenty przemawiające za wyborem kotła elektrycznego wymieniamy w naszym poradniku.

Jest tani w zakupie

Markowy kocioł elektryczny z modulacją o mocy nawet 24 kW spokojnie można kupić za około 3500-4000 złotych. To znacznie mniej niż wynosi cena kondensacyjnego kotła gazowego z niskiej półki – nie porównując już z choćby najtańszą pompą ciepła.

Świetnie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną

Kocioł elektryczny będzie znakomitym wyborem dla osób, które już posiadają lub w najbliższym czasie planują zainwestować we własną elektrownię słoneczną. Dzięki instalacji fotowoltaicznej koszty ogrzewania domu prądem mogą być bardzo niskie – szczególnie, gdy zastosujemy duży bufor ciepła, gromadzący energię w ciągu dnia i oddający ją w nocy.

Jest bardzo bezpieczny

Kocioł elektryczny jest prostym urządzeniem, które do zasilania potrzebuje jedynie energii elektrycznej. Nie ma więc tutaj mowy o ryzyku np. wybuchu gazu. Dodatkowo nie zapominajmy, że ogrzewanie na prąd nie wymaga stosowania instalacji wodnej, co wyklucza prawdopodobieństwo chociażby zalania domu w wyniku awarii.

Niski koszt wykonania instalacji

Sam zakup kotła elektrycznego nie obciąży przesadnie budżetu inwestora, a gdy dodamy do tego fakt, iż maty czy kable grzewcze są znacznie tańsze w porównaniu z np. ogrzewaniem podłogowym, to zyskamy całościowy obraz bardzo ekonomicznego systemu, który można zastosować w praktycznie każdym budynku mieszkalnym.

Zero problemów użytkowych

Użytkowanie kotła elektrycznego sprowadza się wyłącznie do jego włączenia – później można o nim zapomnieć. Nie ma mowy o czyszczeniu, dodawaniu paliwa czy np. zamawianiu dostaw, jak ma to miejsce w przypadku kotłów na paliwo stałe. Serwis ogranicza się do sprawdzenia poprawności działania kotła i jest znacznie tańszy w porównaniu z np. serwisem kotła gazowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie