Kiedy zdecydować się na wymianę kotła w instalacji przemysłowej? Najczęstsze sytuacje

Mariusz Siwko
15.10.2018

Wymiana kotła, zwłaszcza o dużej mocy, to bardzo poważna inwestycja. Wiele zakładów, jak również gmin czy spółdzielni mieszkaniowych, odkłada ją w czasie, byle tylko uniknąć sporych kosztów związanych z modernizacją kotłowni. Bywa jednak, że nie ma na co dłużej czekać. W naszym poradniku wymieniamy sytuacje, w których wymiana kotła w instalacji przemysłowej jest wręcz konieczna i należy ją jak najszybciej zaplanować.

Rosnące koszty eksploatacji starego urządzenia

To najbardziej oczywisty powód. Choć wymiana kotła wiąże się z dużym wysiłkiem finansowym, to na dłuższą metę będzie bardzo opłacalna. Jeśli obecne urządzenie generuje wysokie koszty eksploatacji, jest paliwożerne, a używany nośnik energii stale drożeje, to decyzja wydaje się być oczywista.

Brak spełniania norm środowiskowych

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jakość powietrza w naszym kraju jest tragicznie niska. To wina głównie domowych palenisk, w których stosuje się najgorsze paliwo. Jednak „po łapach” dostają głównie przedsiębiorcy i pozostali właściciele instalacji przemysłowych. Nikt tego głośno nie mówi, ale stopniowo będą wprowadzane coraz wyższe opłaty za eksploatację wysokoemisyjnych źródeł ciepła i energii.

Jeśli więc np. spółdzielnia mieszkaniowa korzysta z kotła węglowego starego typu, powinna jak najszybciej zainwestować w jego wymianę, chroniąc tym samym mieszkańców przed drakońskimi podwyżkami.

Wysokie zaangażowanie w obsługę kotła

Wyobraźmy sobie zakład produkcyjny, który musi oddelegować np. 3 pracowników do stałej obsługi kotła energetycznego. W dobie tak dokuczliwego braku rąk do pracy, jest to oczywiste marnotrawstwo potencjału kadrowego. Kocioł, który musi być praktycznie bez przerwy zasypywany paliwem, czyszczony i nadzorowany, to problem dla przedsiębiorstwa – należy go jak najszybciej rozwiązać inwestując w nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną kotłownię.

Powtarzające się awarie

Ich usuwanie jest nie tylko czasochłonne, ale też kosztowne. Jeśli obecny kocioł notorycznie się psuje, instalacja jest wyraźnie wyeksploatowana, to naprawdę nie ma już na co czekać. W takiej sytuacji inwestycja w nową kotłownię będzie najrozsądniejsza, ponieważ zagwarantuje bezproblemową pracę instalacji przez wiele kolejnych lat. W przypadku kotłów zasilających przedsiębiorstwa czy obiekty wielkopowierzchniowe oznacza to spore oszczędności czasu, pieniędzy i oczywiście nerwów.

Wymiana kotła w instalacji przemysłowej powinna być przeprowadzona przez profesjonalną firmę, która nie tylko dobierze optymalne urządzenie, ale także zadba o jego dopasowanie do istniejącej kotłowni, co pozwoli ograniczyć koszty całej operacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie