Jednofunkcyjny kocioł gazowy to bez wątpienia bardzo komfortowe źródło ogrzewania dla domu czy firmy. Jego podstawową zaletą jest bezobsługowość, co przemawia do wyobraźni osób chcących mieć pewność nieprzerwanych dostaw ciepła i CWU. Inwestorzy, którzy wciąż wahają się nad zakupem jednofunkcyjnego kotła gazowego, powinni przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości techniczne. W naszym poradniku podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.
Jednofunkcyjny kocioł gazowy może być zasilany zarówno gazem ziemnym, jak i propanem – w większości modeli wystarczy tylko wymiana dyszy gazowych. Oczywiście najbardziej komfortowa jest sytuacja, w której bezpośrednio przy inwestycji przebiega sieć gazowa. Jeśli jej nie ma, należy przeanalizować opłacalność korzystania z propanu – można o niej mówić tylko wtedy, gdy zainwestujemy we własny zbiornik i będziemy kupować gaz na wolnym rynku (nie ma sensu wiązać się długoterminową umową na dzierżawienie zbiornika).
Tutaj sprawa jest prosta. Jeśli w budynku nie przewidziano kotłowni lub pomieszczenia gospodarczego, zakup jednofunkcyjnego kotła gazowego mija się z celem. Dlaczego? Ponieważ jest to urządzenie o sporych gabarytach. Na rynku spotykamy dwa rozwiązania:
W obu przypadkach trzeba się liczyć z tym, że kocioł zajmie dużo miejsca, a więc trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek zechciał umieścić go np. w łazience czy kuchni. Wówczas lepszym wyborem będzie kocioł dwufunkcyjny.
Gaz, czy to ziemny, czy propan kupowany na wolnym rynku, nie jest najtańszym paliwem. Owszem, jednofunkcyjny kocioł gazowy może gwarantować rozsądne koszty eksploatacji, ale tylko pod warunkiem zastosowania prawidłowej izolacji termicznej budynku. Jeśli zamontujemy taki kocioł w nieocieplonym domu, koszty ogrzewania będą bardzo wysokie. Tyczy się to także innych nowoczesnych źródeł, jak chociażby pompa ciepła.
Inwestycję w jednofunkcyjny kocioł gazowy warto więc bardzo dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę powyższe kryteria. Być może indywidualna analiza wykaże, że w konkretnym przypadku lepszym, a wcale nie mniej komfortowym rozwiązaniem będzie wspomniana pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne czy kocioł na pellet.