Jaki palnik do kotła na pellet? Retortowy czy peletowy?

Mariusz Siwko
23.08.2016

Kotły na biomasę, zarówno te pracujące w instalacjach domowych jak i przemysłowych, różnią się między sobą wieloma szczegółami. Jedną z najważniejszych różnic jest palnik, który stanowi serce kotła i w dużej mierze decyduje o jego sprawności. Jaki palnik będzie lepszy do kotła na pellet? Podpowiadamy.

Palnik retortowy – popularne rozwiązanie

Palniki retortowe są chyba najczęściej wybierane z uwagi na swoją uniwersalność. Kocioł z takim paleniskiem jest przystosowany do spalania praktycznie każdego rodzaju paliwa. Nie tylko pelletu, ale też ekogroszku, węgla, pestek, czy ziaren owsa. To duży atut.

Z drugiej strony palnik retortowy nie może pracować w trybie pełnego zautomatyzowania, gdyż sam się nie rozpala i nie wygasza. Jest to poważne ograniczenie funkcjonalności tego rozwiązania i zaprzeczenie idei ogrzewania domu czy firmy przy pomocy biomasy, która przecież ma zapewnić bezobsługowość, wygodę i czystość.

Palnik peletowy – doskonała alternatywa

Palnik peletowy, jak sama nazwa wskazuje, został opracowany specjalnie z myślą o wykorzystaniu go w kotłach spalających pellet – podstawowy produkt biomasy stosowany w systemach grzewczych. Palniki peletowe są liderami pod względem sprawności, która grubo przekracza 90% - jest to wynik nieosiągalny dla palników retortowych.

Warto wiedzieć

Palniki peletowe umożliwiają także spalanie innych postaci biomasy – głównie ziaren i niewielkich brykietów.

Minusem tego typu palników jest ich czułość na jakość paliwa. Stosowanie pelletu o kiepskim składzie prowadzi do błyskawicznego zabrudzenia palnika, gromadzenia się na nim nagaru, który z czasem jest bardzo trudny do usunięcia. To oczywiście powoduje też przyspieszone zużycie palnika. Ten problem nie dotyczy palników retortowych, które mogą spalać praktycznie każdy rodzaj paliwa, włącznie z – niestety – śmieciami.

Co wybrać?

Oczywistym wyborem do kotła mającego spalać wyłącznie pelet jest palnik peletowy. Gwarantuje on najwyższą sprawność, czyli niskie zużycie paliwa, pełne zautomatyzowanie procesu spalania i święty spokój. Jeśli jednak w domu czy w firmie mają być spalane inne produkty biomasy (głównie drewno) lub węgiel czy ekogroszek, wówczas lepszym wyborem będzie kocioł z palnikiem retortowym.

To rozwiązanie nie zapewnia wygody i bezpieczeństwa oraz sprawności, ale ma ogromną zaletę – uniwersalność, co dla wielu użytkowników może mieć kluczowe znaczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie