Zbliżająca się zima to bez wątpienia czas, w którym większość właścicieli domów myśli nad sposobem ogrzania swojego budynku. Zdecydowanie najchętniej wybierany jest w takich sytuacjach kocioł węglowy, choćby ze względu na dostępność tego rodzaju paliwa oraz jego dość atrakcyjną cenę. Dzisiejsza oferta dla użytkowników dotyczy właściwie dwóch podstawowych wersji tego urządzenia – zasypowej i podajnikowej. Decyzja, na jaki kocioł węglowy się zdecydować, nie jest jednak wbrew pozorom łatwa.
Kotły zasypowe należą do najpowszechniejszych w naszym kraju – nie ma chyba osoby, która nie spotkałaby się nigdy z tymi tradycyjnymi urządzeniami. Ich główną cechą jest to, że są obsługiwane przez użytkownika jego własnymi rękoma. Wśród kotłów zasypowych można wyróżnić dwie opcje:
1. Kocioł węglowy 5 klasy górnego spalania – najmniej skomplikowana wersja tego typu urządzenia. Prosta w obsłudze i budowie, a do tego ekonomiczna, o ile zastosuje się w niej rozpalanie odgórne. Na pewno niski koszt urządzenia jest jego głównym atutem, z drugiej jednak strony trzeba go codziennie rozpalać na nowo, na co narzekają niektórzy użytkownicy. Wybierając tego rodzaju kocioł węglowy, warto zwrócić uwagę na kilka jego cech, które spowodują, że użytkowanie będzie jeszcze prostsze i tańsze. Chodzi tu m.in. o szczelność drzwiczek, brak rusztu wodnego, odpowiedni materiał wykonania (trwalsze są wersje żeliwne, choć obecnie powszechniej stosowane są te ze stali) i rozmiary (lepsze są modele węższe, ale wyższe, niż szersze i niższe).
2. Kocioł węglowy 5 klasy dolnego spalania – mniej popularne ze względu na wyższy koszt zakupu. Trzeba jednak podkreślić, że ta opcja jest bardziej komfortowa przy użytkowaniu, a spalanie za jej pomocą – ekonomiczniejsze. Jego takiego kotła jest również na pewno brak konieczności częstego rozpalania, ponieważ może on pracować w sposób nieprzerwany przez długi czas, o ile oczywiście ma odpowiedni rodzaj węgla. Należy być ostrożnym przy wyborze konkretnego modelu, zwracając uwagę na dobrą jakość oraz odpowiednią, dostosowaną do budynku moc (użycie kotła o zbyt dużej mocy niż jest wymagana, nie jest dobrym rozwiązaniem). Warto też sprawdzić, czy w drzwiczkach nie ma żadnych otworów. Przyda się za to obecność ruchomego rusztu. Sama komora powinna być skonstruowana tak, by rozszerzała się ku dołowi, a zwężała w górnej części.
Kotły podajnikowe 5 klasy nie są aż tak znane i powszechne – w porównaniu do wersji zasypowych pojawiły się dość niedawno. Składają się z dwóch zasadniczych elementów – palnika i sterownika. Starsze wersje urządzeń wymagają co prawda nieco większej wiedzy w zakresie obsługi sterownika, ale producenci wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników i nowsze modele stają się pod tym względem coraz mniej skomplikowane. Dziś urządzenia te są w większości zautomatyzowane i nie wymagają zbyt dużego udziału ani nakładu pracy ze strony człowieka. Użytkownik musi jedynie dodać węgiel i usunąć popiół. Częstotliwość tych działań jest różna i zależna głównie od warunków atmosferycznych – nie odbywa się to jednak częściej, niż co parę dni. Im większy popielnik i zasobnik, tym rzadziej trzeba doglądać sprzętu. Lepiej też, jeśli tego typu kocioł węglowy nie będzie wyposażony w ruszt wodny.
Ponieważ każda z opcji posiada plusy i minusy - przed podjęciem ostatecznej decyzji, jakie kotły węglowe 5 klasy kupić, należy wziąć pod uwagę czynniki mogące mieć wpływ na wybór. Mowa tu o kwestiach takich, jak:
Artykuł partnera