Jaki kocioł na pellet wybrać? Kieruj się tymi kryteriami

Mateusz Nowak
07.01.2022

Sprzedaż kotłów na pellet rośnie w naszym kraju niemal wykładniczo. Jest to spowodowane przede wszystkim koniecznością wymiany przestarzałych kotłów węglowych, które Polacy coraz chętniej zastępują właśnie urządzeniami przystosowanymi do spalania ekologicznego i mało kłopotliwego pelletu. Oferta kotłów pelletowych jest dziś ogromna, dlatego wybierając konkretny model do domowej kotłowni warto się skupić na kilku kluczowych kryteriach. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Moc grzewcza kotła

To najważniejszy parametr, jaki należy wziąć pod uwagę. Moc grzewcza kotła na pellet musi odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu budynku. Taką analizę powinien wykonać specjalista, który uwzględni m.in. kubaturę domu, rodzaj ogrzewania, jakość izolacji oraz położenie budynku.

Obecnie coraz częściej standardem jest wybieranie kotłów na pellet o stosunkowo niewielkiej mocy grzewczej, np. 10 kW. Nowoczesne konstrukcje tego typu osiągają bardzo wysoką sprawność, co pozwala zrezygnować z obowiązującego przez wiele lat trendu przewymiarowania urządzenia grzewczego.

Zasobnik na pellet

Rosnąca popularność kotłów na pellet jest ściśle związana z tym, że wymagają one o wiele mniejszej i rzadszej obsługi ze strony właścicieli. Duża w tym zasługa zasobnika do magazynowania i podawania paliwa, który zapewnia nawet kilkudniową stałopalność w okresie grzewczym.

Aby jednak rzeczywiście nie musieć regularnie zaglądać do kotłowni, to konieczne jest wybranie kotła z możliwie jak najpojemniejszym zasobnikiem na pellet – w praktyce warto poszukać urządzenia z największym zasobnikiem, jaki tylko zmieści się w kotłowni bez ograniczania jej funkcjonalności.

Jakość wykonania

Ile kosztuje dobry kocioł na pellet? W przypadku urządzeń o mocy około 15 kW trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie nawet 20 tysięcy złotych. To niemało, dlatego wiele osób szuka tańszych opcji. Pamiętaj jednak, że cena zawsze odzwierciedla jakość wykonania urządzenia grzewczego.

Kocioł na pellet powinno się wybierać z myślą o eksploatowaniu go przez minimum 10 lat, dlatego dobrze będzie od razu postawić na urządzenie solidne, wyposażone w praktyczne funkcje użytkowe (np. powiadomienie o konieczności uzupełnienia paliwa), a przy tym objęte jak najdłuższą gwarancją producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie