Jak zamienić kotłownię w maszynownię?

Krzysztof Jagielski
21.06.2022

W kontekście nowych domów jednorodzinnych coraz częściej używa się określenia „maszynownia”, które zastąpiło klasyczne „kotłownia”. Wynika to z faktu, że w takim pomieszczeniu nie ma tradycyjnego kotła – czy to gazowego, czy na paliwo stałe. Jeśli sam masz kotłownię, a chciałbyś mieć maszynownię, to sprawdź, co musisz zrobić w tym kierunku.

Po pierwsze: pozbycie się kotła

Od tego musimy zacząć, ponieważ dopóki w pomieszczeniu znajduje się i pracuje kocioł grzewczy, to mamy do czynienia z kotłownią. Aby to zmienić, musisz pozbyć się starego kotła i przejść na inne źródło, niegenerujące żadnych spalin.

Po drugie: wskazane jest pozbycie się komina

Jeśli tylko jest taka możliwość, to warto usunąć komin spalinowy. Dlaczego? Ponieważ po pozbyciu się kotła nie będzie już do niczego potrzebny. Poza tym komin to źródło wielu problemów: zacieków, przemarzania etc. Warto się go pozbyć przy okazji przeprowadzania termomodernizacji budynku.

Po trzecie: montaż bezobsługowego źródła ciepła

Usunięcie kotła wymusi na Tobie zastosowanie innego źródła ciepła. Jak wspomnieliśmy, musi to być źródło bezemisyjne, które nie spala żadnego paliwa. Najlepszym wyborem będzie pompa ciepła lub bufor z grzałką, ewentualnie kocioł elektryczny.

Po czwarte: zmiana funkcji dawnej kotłowni

Po tym, jak dawna kotłownia stanie się maszynownią, można pójść o krok dalej i całkowicie zmienić jej dotychczasową funkcję. Pomysłów jest wiele, ale najważniejsze jest to, aby odzyskać przestrzeń i zagospodarować ją zgodnie z potrzebami domowników. W maszynowni można urządzić pralnię i prasowalnię, wydzielić sektor do zarządzania instalacjami domowymi, stworzyć strefę internetową (router, dysk twardy, centrala alarmowa i monitoringu etc.).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie