Sezon grzewczy zwykle zaczyna się w naszym kraju na początku października i trwa do kwietnia. To długi okres, dlatego od urządzenia odpowiedzialnego za produkcję energii cieplnej należy wymagać niezawodności i efektywności. Duży wpływ na to ma oczywiście prawidłowa eksploatacja po stronie użytkownika. Bardzo ważne jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie kotłowni do sezonu grzewczego. Garść uniwersalnych porad – sprawdzających się zarówno w kotłowniach domowych, jak i firmowych – podajemy w naszym artykule.
To zdecydowanie najważniejsza czynność, jaką należy wykonać przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego. Przegląd musi zostać wykonany przez wykwalifikowanego serwisanta, najlepiej z firmy, która odpowiadała za montaż i uruchomienie instalacji. Serwisant będzie w stanie wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości, między innymi w zakresie emisji spalin. Usunie ewentualne nieszczelności, poprawi ustawienia sterownika oraz potwierdzi wykonanie przeglądu pieczątką, co jest warunkiem koniecznym do zachowania gwarancji na kocioł i elementy instalacji.
Zakup paliwa to bardzo ważny etap przygotowań do sezonu grzewczego. Paradoksem jest to, że trzeba o tym pomyśleć w momencie, gdy wizja uruchomienia kotła jest bardzo daleka, a więc na początku lub w środku lata – wówczas większość nośników energii jest najtańsza. Ten krok mogą oczywiście pominąć osoby, które korzystają z ciepła gminnego lub kotła zasilanego gazem ziemnym, ewentualnie pompy ciepła. Tutaj media są dostarczane (i opłacane) na bieżąco i nie trzeba ich gromadzić.
Na tym kroku szczególnie powinni się skupić użytkowników kotłów zasilanych biomasą, zwłaszcza pelletem. Nieprawidłowe magazynowanie paliwa jest jedną z częstych przyczyn problemów z poprawną pracą kotła. Pellet jest bardzo wrażliwy na wilgoć i chłonie ją, przez co zmieniają się jego parametry energetyczne. Dlatego miejsce do magazynowania paliwa powinno być suche, dobrze wentylowane i dodatkowo oddzielone od kotła. W instalacjach przemysłowych zdecydowanie najlepiej sprawdzają się pojemne zasobniki na biomasę umieszczane np. w sąsiednim pomieszczeniu.
Warto również pamiętać o tym, aby krótko po rozpoczęciu sezonu grzewczego skontrolować poprawność działania urządzenia. Można to zlecić serwisantowi, który ewentualnie skoryguje ustawienia pracy kotła – bywa to konieczne z uwagi na duże rozbieżności w jakości paliwa oferowanego na polskim rynku.