Kotły na pellet są bardzo ekologicznym i ekonomicznym źródłem ciepła, ale tylko pod pewnymi warunkami. Najważniejszym z nich jest prawidłowe dobranie wielkości kotła do konkretnego budynku. Popełnienie błędu na tym etapie będzie odbijać się czkawką i powodować spore problemy z użytkowaniem urządzenia grzewczego. Jak w takim razie prawidłowo dobrać wielkość kotła na pellet? Wystarczy stosować się do tych 5 rad.
- Poproś o dobranie kotła przez specjalistycznego instalatora – to zdecydowanie najpewniejsze rozwiązanie. Doświadczony instalator z pewnością bez trudu określi, jak duży kocioł jest potrzebny do konkretnego budynku, również z uwzględnieniem wielkości kotłowni i potencjalnego skomplikowania instalacji. Lepiej nie ufaj bezgranicznie sprzedawcy w hurtowni – niekoniecznie musi on mieć dostateczną wiedzę na temat doboru urządzeń, w dodatku będzie mu zależeć na sprzedaniu jak największego, a więc drogiego kotła.
- Opieraj się na audycie energetycznym – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy nowy budynek przed oddaniem go do użytkowania musi mieć sporządzony audyt energetyczny. Warto zadbać, aby dokument ten przygotował specjalista, który rzetelnie przyłoży się do swojej pracy. Na podstawie audytu łatwiej można później dobrać kocioł, bo będziesz wiedział, jakie jest realne zapotrzebowanie budynku na energię i kupisz urządzenie, które w 100% spełni swoje zadanie.
- Weź pod uwagę zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową – to bardzo ważny parametr, o którym trzeba pamiętać podczas dobierania wielkości kotła. Zbyt małe urządzenie może bowiem mieć problemy z błyskawicznym podgrzaniem wody w momencie, gdy np. nastąpi jednoczesny pobór ciepłej wody w 2 łazienkach.
- Zwróć uwagę na wielkość kotłowni – jeśli dysponujesz małym pomieszczeniem przeznaczonym na kotłownię, to oczywiście rozglądaj się za kotłem o niewielkich rozmiarach. Niekoniecznie musi on natomiast legitymować się niską mocą. Na rynku są dostępne kotły małe, ale bardzo wydajne energetycznie, przeznaczone właśnie do pracy w ograniczonej przestrzeni, a nawet w mieszkaniach.
- Lepszy lekko przewymiarowany niż za mały – jeśli nie możesz dobrać kotła o idealnej mocy dla swojego domu, postaw na urządzenie nieco większe. Nie stanowi to wielkiego problemu – zawsze możesz po prostu zamontować większe grzejniki lub dokupić bufor. Zbyt mały kocioł natomiast będzie miał trudności z ogrzaniem domu i podgrzaniem ciepłej wody użytkowej, co przełoży się na znaczny wzrost spalania opału – kocioł po prostu nie będzie pracował ekonomicznie.
Pamiętaj, aby nigdy nie kupować kotła z dużym zapasem mocy – nie ma to żadnego sensu, jest także kompletnie nieopłacalne. Taki kocioł będzie znacznie droższy w zakupie i problematyczny w eksploatacji, gdyż wytworzona przez niego energia nie będzie miała żadnego ujścia.