Jak często zlecać przegląd kotła gazowego w domu jednorodzinnym?

Piotr Kowalczyk
20.03.2023

Po okresie gwarancji, który zwykle wynosi 2 lub 3 lata, większość właścicieli kotłów gazowych przestaje się sztywno trzymać zaleceń serwisowych producenta. W wielu przypadkach jest wręcz tak, że kocioł „nie widzi” serwisanta przez lata. Dla własnego bezpieczeństwa oraz dobra domowego budżetu warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często należy zlecać przegląd kotła gazowego. Praktyczne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Jak stanowią przepisy?

Zgodnie z prawem budowlanym przeglądu technicznego kotła o mocy między 20 a 100 kW należy dokonywać minimum raz na cztery lata. Ten przepis obejmuje większość kotłów gazowych zainstalowanych w polskich domach jednorodzinnych.

Najlepiej raz w roku

Jeśli właściciel kotła chce mieć poczucie, że robi wszystko, aby maksymalnie wydłużyć sprawność urządzenia, to najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie przeglądu technicznego raz w roku – czyli tak, jak w okresie gwarancji.

Pamiętajmy natomiast, że wiąże się to ze sporymi kosztami – obecnie standardowy przegląd, z analizą spalin i czyszczeniem wymiennika, to wydatek rzędu 300-400 złotych.

Optimum to raz na dwa lata

Płacenie za coroczny przegląd sprawnego, poprawnie pracującego kotła gazowego, może się wydawać lekką przesadą. Jeśli kocioł rzeczywiście nie zdradza żadnych niepokojących objawów, zużycie gazu jest w normie, a tym bardziej korzystamy ze sprawdzonego gazu płynnego (znacznie czystszego niż gaz ziemny), to spokojnie można wydłużyć interwały przeglądów do 2 lat.

To optymalna częstotliwość serwisowania kotła gazowego pracującego w domu jednorodzinnym, dobrej marki, niesprawiającego żadnych problemów. Pamiętajmy, że przy okazji przeglądu serwisant skontroluje również szczelność instalacji gazowej wewnątrz budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie