Gdzie kupić kocioł na biomasę? 5 najważniejszych zasad

Antoni Kwapisz
25.10.2016

Kotły na biomasę cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko inwestorów prywatnych, ale też samorządów czy zakładów przemysłowych. Gwarantują dużą wygodę użytkowania, niskie koszty ogrzewania i uniezależnienie się od konwencjonalnych źródeł energii. Prawidłowy wybór kotła do potrzeb danego obiektu to połowa sukcesu. Druga to właściwa instalacja. Dlatego tak ważne jest, aby kupić kocioł na biomasę w profesjonalnej firmie, która zapewni również fachowy montaż. Na co zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na usługi konkretnej firmy? Poznaj 5 najważniejszych zasad.

  1. Sprawdź, czy firma specjalizuje się w technice grzewczej – wiele firm w poszukiwaniu dodatkowych źródeł dochodu rozszerza swoją działalność, czego efektem jest to, że np. na składzie budowlanym można kupić kocioł na pellet. Oczywiście trudno wówczas liczyć na fachowe doradztwo.
  2. Sprawdź, czy firma ma doświadczenie w sprzedaży kotłów na biomasę – choć zasada działania takich kotłów jest zbliżona do urządzeń węglowych, to jednak nowoczesne konstrukcje charakteryzują się znacznym stopniem automatyzacji. Może się więc okazać, że zarówno montaż, jak i regulacja kotła na biomasę przerośnie umiejętności instalatorów.
  3. Sprawdź, czy firma oferuje produkcję kotłów – jeśli tak, to jest to bardzo dobry znak. Świadczy to bowiem o tym, że firma ma niezbędną wiedzę i doświadczenie z zakresu instalacji zasilanych biomasą. Może także wyprodukować kocioł na specjalne zamówienie, który będzie idealnie odpowiadać zapotrzebowaniu budynku na ciepło czy konkretnym warunkom środowiskowym.
  4. Uwaga na markety – w wielu marketach budowlanych można dziś kupić kotły na biomasę, najczęściej opalane pelletem. Niska cena kusi, ale nie powinna być ona głównym wyznacznikiem. Pracownicy marketów budowlanych, przy całym szacunku, z reguły nie mają niezbędnej wiedzy na temat doboru kotła. Ich porady mogą być tylko zbiorem wyuczonych formułek podanych przez producenta. Problem stanowi również brak możliwości kupienia kotła wraz z montażem.
  5. Oceń doświadczenie firmy – oczywiście fakt, że firma działa na rynku np. 25 lat nie gwarantuje od razu pełnego bezpieczeństwa i zadowolenia, ale jest to jednak pewien wyznacznik solidności, a już na pewno doświadczenia. Przed zakupem warto więc podpytać o zrealizowane inwestycje. Rzeczowa rozmowa z pracownikiem czy właścicielem firmy pozwoli ocenić stopień fachowości sprzedawcy i wykonawcy instalacji.

Powyższe zasady są jeszcze ważniejsze w sytuacji, gdy kocioł ma powstać na zamówienie. Wówczas profesjonalizm i doświadczenie producenta będzie mieć decydujący wpływ na jakość urządzenia i komfort jego użytkowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie