Kotły na biomasę cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko inwestorów prywatnych, ale też samorządów czy zakładów przemysłowych. Gwarantują dużą wygodę użytkowania, niskie koszty ogrzewania i uniezależnienie się od konwencjonalnych źródeł energii. Prawidłowy wybór kotła do potrzeb danego obiektu to połowa sukcesu. Druga to właściwa instalacja. Dlatego tak ważne jest, aby kupić kocioł na biomasę w profesjonalnej firmie, która zapewni również fachowy montaż. Na co zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na usługi konkretnej firmy? Poznaj 5 najważniejszych zasad.
- Sprawdź, czy firma specjalizuje się w technice grzewczej – wiele firm w poszukiwaniu dodatkowych źródeł dochodu rozszerza swoją działalność, czego efektem jest to, że np. na składzie budowlanym można kupić kocioł na pellet. Oczywiście trudno wówczas liczyć na fachowe doradztwo.
- Sprawdź, czy firma ma doświadczenie w sprzedaży kotłów na biomasę – choć zasada działania takich kotłów jest zbliżona do urządzeń węglowych, to jednak nowoczesne konstrukcje charakteryzują się znacznym stopniem automatyzacji. Może się więc okazać, że zarówno montaż, jak i regulacja kotła na biomasę przerośnie umiejętności instalatorów.
- Sprawdź, czy firma oferuje produkcję kotłów – jeśli tak, to jest to bardzo dobry znak. Świadczy to bowiem o tym, że firma ma niezbędną wiedzę i doświadczenie z zakresu instalacji zasilanych biomasą. Może także wyprodukować kocioł na specjalne zamówienie, który będzie idealnie odpowiadać zapotrzebowaniu budynku na ciepło czy konkretnym warunkom środowiskowym.
- Uwaga na markety – w wielu marketach budowlanych można dziś kupić kotły na biomasę, najczęściej opalane pelletem. Niska cena kusi, ale nie powinna być ona głównym wyznacznikiem. Pracownicy marketów budowlanych, przy całym szacunku, z reguły nie mają niezbędnej wiedzy na temat doboru kotła. Ich porady mogą być tylko zbiorem wyuczonych formułek podanych przez producenta. Problem stanowi również brak możliwości kupienia kotła wraz z montażem.
- Oceń doświadczenie firmy – oczywiście fakt, że firma działa na rynku np. 25 lat nie gwarantuje od razu pełnego bezpieczeństwa i zadowolenia, ale jest to jednak pewien wyznacznik solidności, a już na pewno doświadczenia. Przed zakupem warto więc podpytać o zrealizowane inwestycje. Rzeczowa rozmowa z pracownikiem czy właścicielem firmy pozwoli ocenić stopień fachowości sprzedawcy i wykonawcy instalacji.
Powyższe zasady są jeszcze ważniejsze w sytuacji, gdy kocioł ma powstać na zamówienie. Wówczas profesjonalizm i doświadczenie producenta będzie mieć decydujący wpływ na jakość urządzenia i komfort jego użytkowania.