Coraz więcej gotowych projektów domów jednorodzinnych nie uwzględnia kotłowni. Wynika to z faktu, iż architekci przewidują zastosowanie nowoczesnego systemu ogrzewania opartego na pompie ciepła, kotle elektrycznym czy gazowym – każde z tych urządzeń można umieścić czy to w kuchni, czy w korytarzu, oszczędzając tym samym sporo miejsca. Mimo to na etapie adaptacji projektu warto rozważyć wydzielenie osobnej kotłowni. Jakie argumenty za tym przemawiają? Sprawdź w naszym poradniku.
Nigdy nie wiadomo, czy ostatecznie inwestor nie zdecyduje się na wybranie innego systemu grzewczego niż ten, jaki został zaproponowany przez projektanta. Tymczasem dobudowanie kotłowni w już istniejącym budynku mieszkalnym jest znacznie trudniejsze niż zaplanowanie jej na etapie adaptacji projektu budowlanego. Warto o tym pomyśleć, ponieważ jeśli pierwotnie założysz, że np. będziesz ogrzewać dom pompą ciepła, po czym zmienisz zdanie i postawisz na pellet, to brak kotłowni będzie stanowić ogromny problem.
Kotłownię można śmiało traktować w kategorii pomieszczenia, w którym przechowujemy rzeczy codziennego użytku, ale niemieszczące się np. w szafkach kuchennych czy zabudowie w wiatrołapie. Mogą to być mopy, chemia gospodarcza, deska do prasowania, suszarka etc. Nie należy utożsamiać współczesnej kotłowni z ponurym, wiecznie brudnym pomieszczeniem, w którym pracuje przestarzały kocioł węglowy.
Załóżmy, że zainwestowałeś w system grzewczy oparty na pompie ciepła. Po kilku latach jego eksploatacji doszedłeś do wniosku, że koszty utrzymania są zdecydowanie zbyt wysokie i postanawiasz poszukać alternatywy. Gdy dysponujesz kotłownią, to zmiana systemu grzewczego nie będzie aż tak kłopotliwa (szczególnie w przypadku posiadania komina). Możesz przejść na np. ogrzewanie gazowe, węglowe, kocioł zasilany pelletem etc.
I wiele osób decyduje się na taki wariant. Jeśli w kotłowni umieścimy nowoczesne źródło ciepła, np. kocioł gazowy czy nawet pelletowy, to nie będzie problemu z utrzymaniem w nim czystości. Pozwala to połączyć w jednym pomieszczeniu funkcję kotłowni oraz np. pralni czy prasowalni, a tym samym zyskać praktyczną przestrzeń do wykonywania różnych obowiązków domowych.