Dlaczego warto wydzielić kotłownię w domu jednorodzinnym?

Maciej Piwowski
27.09.2021

Coraz więcej gotowych projektów domów jednorodzinnych nie uwzględnia kotłowni. Wynika to z faktu, iż architekci przewidują zastosowanie nowoczesnego systemu ogrzewania opartego na pompie ciepła, kotle elektrycznym czy gazowym – każde z tych urządzeń można umieścić czy to w kuchni, czy w korytarzu, oszczędzając tym samym sporo miejsca. Mimo to na etapie adaptacji projektu warto rozważyć wydzielenie osobnej kotłowni. Jakie argumenty za tym przemawiają? Sprawdź w naszym poradniku.

Kotłownia zawsze może się przydać

Nigdy nie wiadomo, czy ostatecznie inwestor nie zdecyduje się na wybranie innego systemu grzewczego niż ten, jaki został zaproponowany przez projektanta. Tymczasem dobudowanie kotłowni w już istniejącym budynku mieszkalnym jest znacznie trudniejsze niż zaplanowanie jej na etapie adaptacji projektu budowlanego. Warto o tym pomyśleć, ponieważ jeśli pierwotnie założysz, że np. będziesz ogrzewać dom pompą ciepła, po czym zmienisz zdanie i postawisz na pellet, to brak kotłowni będzie stanowić ogromny problem.

Dodatkowa przestrzeń do przechowywania

Kotłownię można śmiało traktować w kategorii pomieszczenia, w którym przechowujemy rzeczy codziennego użytku, ale niemieszczące się np. w szafkach kuchennych czy zabudowie w wiatrołapie. Mogą to być mopy, chemia gospodarcza, deska do prasowania, suszarka etc. Nie należy utożsamiać współczesnej kotłowni z ponurym, wiecznie brudnym pomieszczeniem, w którym pracuje przestarzały kocioł węglowy.

Swoboda w zakresie zmiany źródła ogrzewania

Załóżmy, że zainwestowałeś w system grzewczy oparty na pompie ciepła. Po kilku latach jego eksploatacji doszedłeś do wniosku, że koszty utrzymania są zdecydowanie zbyt wysokie i postanawiasz poszukać alternatywy. Gdy dysponujesz kotłownią, to zmiana systemu grzewczego nie będzie aż tak kłopotliwa (szczególnie w przypadku posiadania komina). Możesz przejść na np. ogrzewanie gazowe, węglowe, kocioł zasilany pelletem etc.

Kotłownię można połączyć z pomieszczeniem gospodarczym

I wiele osób decyduje się na taki wariant. Jeśli w kotłowni umieścimy nowoczesne źródło ciepła, np. kocioł gazowy czy nawet pelletowy, to nie będzie problemu z utrzymaniem w nim czystości. Pozwala to połączyć w jednym pomieszczeniu funkcję kotłowni oraz np. pralni czy prasowalni, a tym samym zyskać praktyczną przestrzeń do wykonywania różnych obowiązków domowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie