Mieszkasz w Rybniku i palisz w starym kotle węglowym? Pamiętaj, że masz czas na jego wymianę tylko do końca 2021 roku. O obowiązku przejścia na ekologiczne źródło ciepła przypomina rybnicki magistrat, który m.in. rozdał wśród mieszkańców 40 tysięcy ulotek.
Rybnik znajduje się w czubie niechlubnej listy miast z najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Dlatego już w 2017 roku wprowadzono uchwałę antysmogową, której celem jest odwrócenie tego fatalnego trendu. Zgodnie z nią w 2021 roku mieszkańcy, którzy użytkują kotły na paliwo stałe starsze niż 10-letnie, mają obowiązek ich wymiany. Szacuje się, że może chodzić nawet o kilkanaście tysięcy indywidualnych jednostek grzewczych.
Istnieje kilka sposobów na to, aby otrzymać pomoc finansową na wymianę starego kotła węglowego. Jedną z opcji jest rządowy program Czyste Powietrze, z którego tylko w 2020 roku skorzystało ponad 1200 rybnickich gospodarstw domowych.
Każdy, kto zdecyduje się na wymianę nieekologicznego kotła może również skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej w PIT i odliczyć 17% lub 32% poniesionych kosztów. Ulgę można łączyć z dotacją z programu Czyste Powietrze.
Dodatkowo własny program wsparcia dla mieszkańców prowadzi rybnicki magistrat. Dotacja do wymiany kotła wynosi do 50 proc. poniesionych kosztów, nie więcej niż 2,5 tysiąca złotych dla kotła na paliwo stałe, 3,5 tysiąca dla kotła gazowego lub olejowego oraz 4 tysiące dla ogrzewania elektrycznego lub z sieci.
Najwięcej zyskają mieszkańcy, którzy zdecydują się zainwestować w pompę ciepła lub instalację fotowoltaiczną zasilającą cały budynek wielorodzinny. Tutaj dotacja wynosi odpowiednio do 20 tysięcy złotych lub do 10 tysięcy złotych na jeden budynek.