Bufor i kocioł na drewno – idealne połączenie

Piotr Kowalczyk
17.08.2016

Kotły na drewno, obok tych spalających pellet, są najpopularniejszymi rozwiązaniami grzewczymi wykorzystującymi potencjał biomasy. Problemem tych pierwszych jest niestety niska sprawność, na co wpływ ma nie tylko konstrukcja kotła, co jakość paliwa i warunki eksploatacji. Aby maksymalnie zwiększyć sprawność kotła na drewno warto do instalacji włączyć bufor ciepła. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku dużych instalacji, projektowanych na potrzeby firm. Na czym to polega? Dlaczego się opłaca?

Czym jest bufor ciepła?

Bufor ciepła ma za zadanie odbieranie nadmiaru energii wytworzonej przez kocioł, która nie może zostać spożytkowana przez pozostałe elementy instalacji, czyli odbiorniki ciepła. Bufor chroni więc instalację przed przegrzaniem i niekontrolowanym wzrostem ciśnienia. Jego rola polega jednak także na zwiększaniu sprawności kotła.

Wyobraźmy sobie, że kocioł o mocy 50 kW pracuje w firmie, której zapotrzebowanie na ciepło wynosi połowę możliwości kotła. Co dzieje się z pozostałą energią? Ulatuje do atmosfery. Kocioł nie pracuje więc z nominalną sprawnością, która w takim przypadku może spaść do poziomu 50%. Po zastosowaniu bufora problemu nie ma. Nadmiar energii jest gromadzony i pożytkowany wtedy, gdy kocioł nie pracuje. Sprawność rośnie, a zużycie opału maleje.

Ważne

Jeśli w instalacji ma znaleźć się bufor, należy solidnie przewymiarować kocioł – pozwoli to maksymalnie zwiększyć jego sprawność.

Dobieramy bufor

Prawidłowo dobrany bufor powinien zgromadzić energię wystarczającą do ogrzania firmy przez 1-3 dni. Gwarantuje to duże bezpieczeństwo i uniezależnia firmę od ewentualnych problemów z dostawcą opału. Nie bez znaczenia jest również znaczny wzrost komfortu użytkowania kotła.

Warto wiedzieć

Dzięki buforowi możliwe jest załadowanie komory spalania do pełna – wydłuża to stałopalność urządzenia.

Poza tym dobierając bufor trzeba wziąć pod uwagę realne zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz warunki klimatyczne. Mniejszy bufor sprawdzi się np. w okolicach Szczecina, a większy będzie potrzebny na Suwalszczyźnie.

Bufor ciepła szczególnie dobrze sprawdza się w okresach przejściowych, czyli jesienią i wczesną wiosną. Wówczas może w ogóle nie być potrzeby ładowania kotła przez kilka dni. Warto więc wziąć to rozwiązanie pod uwagę, aby zwiększyć korzyści wynikające ze stosowania biomasy w postaci drewna do celów grzewczych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie