Bufor ciepła w domu jednorodzinnym ogrzewanym kotłem na pellet? 3 argumenty na TAK

Marek Szydełko
12.09.2016

Bufor ciepła jest jednym z najlepszych rozwiązań zwiększających sprawność kotłów na paliwo stałe, w tym na biomasę. Powszechnie sądzi się, że ma to zastosowanie jedynie w instalacjach przemysłowych. Tymczasem nic bardziej mylnego. Bufor ciepła w domu jednorodzinnym to także bardzo dobry pomysł, szczególnie w sytuacji, gdy dom jest ogrzewany kotłem na pellet. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Oto 3 najważniejsze argumenty.

Obniżenie zużycia paliwa

Pellet jest dość tanim paliwem grzewczym, ale zawsze warto poszukać dodatkowych oszczędności. Instalując bufor ciepła w domu jednorodzinnym można uzyskać zauważalnie niższe zużycie pelletu. Wynika to z faktu, że kocioł rzadziej się uruchamia, a cała energia wytworzona podczas procesu spalania zostaje spożytkowana – notujemy znacznie niższe straty.

W normalnej instalacji większość energii jest przekazywana do odbiorników ciepła. To, co nie może zostać zagospodarowane, trafia po prostu w komin. Bufor eliminuje ten problem, ponieważ przejmuję nadwyżki energii i może je oddać w późniejszym okresie, bez konieczności ponownego rozpalania kotła.

Dłuższa żywotność zapalarki

Zapalarka jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów kotła pelletowego. Statystycznie kocioł ogrzewający powierzchnię około 120 metrów kwadratowych w okresie zimowym rozpala się nawet do 20-30 razy na dobę. W okresach przejściowych jest to 10-15 rozpaleń. Za każdym razem w tym procesie bierze udział zapalarka. Jej żywotność w takim układzie znacznie się skraca – można przyjąć, że element będzie wymagać wymiany po 3-4 latach od montażu kotła.

Instalując bufor można wydłużyć żywotność zapalarki. Działa tutaj ten sam mechanizm, który opisaliśmy w poprzednim akapicie. Kocioł nie musi być tak często rozpalany, ponieważ wytworzona energia została zmagazynowana i może zostać wykorzystana w momencie pojawienia się zapotrzebowania na ciepło.

Możliwość przewymiarowania kotła

Choć nowoczesne kotły pelletowe mają bardzo szerokie możliwości modulacji mocy (nawet w przedziale od 6 do 25kW), to wciąż dużym problemem dla inwestorów jest dobranie odpowiedniego urządzenia. Zbyt mały kocioł będzie sprawiać problemy w okresach nasilonych mrozów, zbyt duży natomiast nie będzie ekonomiczny w okresach przejściowych.

Problem ten rozwiązuje zastosowanie bufora. W przypadku kotła o mocy 25kW można zainstalować bufor o pojemności 1000 litrów, co w zupełności wystarczy na domowe potrzeby. Inwestor może więc kupić większy kocioł, nie martwić się o jego wydajność w sezonie grzewczym, a jednocześnie nie obawiając się zbyt wysokiego zużycia paliwa w okresach przejściowych.

Koszt zakupu i montażu bufora cieplnego nie jest niski – trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie 2-3 tysięcy złotych. W zamian jednak zyskujemy komfort eksploatacyjny oraz bezpieczeństwo. Warto rozważyć tę inwestycję, szczególnie na etapie modernizowania lub budowania nowej kotłowni. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie