Brak komina – jakie ogrzewanie możesz wybrać?

Piotr Kowalczyk
08.03.2022

Jeśli budujesz dom i wybrałeś projekt, który nie uwzględnia murowanego komina (jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie), to już na etapie planowania systemu grzewczego przekonasz się, że dość mocno zawęża to wybór konkretnego ogrzewania. W grę na pewno nie wchodzą kotły na paliwo stałe, wkład kominkowy z płaszczem wodnym czy piec na pellet. Na szczęście wciąż jest w czym wybierać. Sprawdź, jakie ogrzewanie możesz zastosować w domu bez murowanego komina. Oto najciekawsze propozycje.

Pompa ciepła

Zacznijmy od najpopularniejszego obecnie rozwiązania wśród osób, które zdecydowały się wybudować dom bez komina. Pompa ciepła ma liczne zalety. Jest całkowicie bezobsługowa, niedroga w eksploatacji, zapewnia bardzo wysoki komfort, jest nowoczesna i przyjazna środowisku naturalnemu. Po stronie wad można natomiast wymienić niestety horrendalny koszt jej zakupu i instalacji – szczególnie, gdy mówimy o pompie z dolnym źródłem.

Dlatego najpierw wszystko dokładnie policz, aby mieć pewność, że nie tylko stać Cię na pompę ciepła, ale też, że będzie to opłacalne rozwiązanie.

Kocioł elektryczny

Jest o wiele tańszy w zakupie i instalacji w porównaniu z pompą ciepła (różnica może być nawet kilkunastokrotna), dlatego słusznie znajduje się w kręgu zainteresowania coraz większej liczby prywatnych inwestorów. Nowoczesny kocioł elektryczny, zwłaszcza połączony z instalacją fotowoltaiczną i buforem ciepła, nie musi być wcale drogi w eksploatacji. Nie wymaga oczywiście podłączenia do komina.

Kondensacyjny kocioł gazowy

Brak murowanego komina nie oznacza, że musisz zapomnieć o ogrzewaniu gazowym. Nowoczesne kotły kondensacyjne wyprowadzają spaliny i pobierają powietrze rurą koncentryczną, którą można wyprowadzić przez ścianę kotłowni czy kuchni (są to kotły z zamkniętą komorą spalania). Jeśli więc masz przy działce sieć gazową, to kocioł kondensacyjny może być najbardziej opłacalnym wyborem.

Piece akumulacyjne

Kolejna propozycja z kategorii ogrzewania elektrycznego, która może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób zdecydowanych na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Piece akumulacyjne, jak sama nazwa wskazuje, kumulują energię, aby oddać ją w momencie spadku temperatury w pomieszczeniu poniżej zadanej wartości. Jeśli dom jest nasłoneczniony, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przy wsparciu instalacji PV uda Ci się utrzymać koszty ogrzewania takimi piecami na bardzo niskim poziomie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie