Wkład kominkowy jest najważniejszym elementem całej konstrukcji, którą potocznie nazywa się po prostu kominkiem. Od jego jakości oraz rodzaju zależy nie tylko estetyka pomieszczenia, ale także skuteczność grzewcza i bezawaryjna eksploatacja. Dlatego do wyboru wkładu należy podejść odpowiedzialnie i poświęcić temu nieco więcej czasu. W tym artykule podpowiadamy, na które elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Jest to kluczowy parametr. Od mocy wkładu zależy to, czy będziemy mieli do czynienia ze skutecznym źródłem ogrzewania, czy tylko ozdobą do hobbystycznych zastosowań. Jeśli nie zamierzasz używać kominka do utrzymywania komfortowej temperatury w domu, postaw na wkład o niskiej mocy. Będzie tańszy, a po rozpaleniu nie doprowadzi do przegrzewania pomieszczenia. Wkłady o dużej mocy stosuje się wyłącznie wtedy, gdy kominek ma stanowić alternatywne lub główne źródło ogrzewania.
Tutaj znów kłania się kwestia tego, czy zamierzamy używać kominka do ogrzewania, czy tylko do okazjonalnego tworzenia nastroju w pomieszczeniu. Jeśli ma to być podstawowe źródło ciepła, zdecydowanie warto postawić na wkład z płaszczem wodnym. Jest o wiele skuteczniejszy niż system dystrybucji ciepłego powietrza. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że automatycznie salon stanie się także kotłownią, co nie każdemu musi pasować. Wkłady z płaszczem wodnym są też znacznie droższe niż te tradycyjne.
Na rynku są dostępne przeróżne rozwiązania: szyby tradycyjne, unoszone, łamane, boczne itd. Wybór jest tak naprawdę kwestią gustu oraz potrzeb. Pamiętajmy, że im większa jest powierzchnia szyb, tym skuteczniej wkład ogrzeje pomieszczenie. Jeśli jednak mamy do czynienia z małym salonem, to zbyt duże lub liczne szyby mogą powodować przegrzewanie pomieszczenia (oczywiście jest to także kwestia umiejętnego użytkowania kominka).
Szczególnie efektownie prezentują się wkłady z łamaną szybą. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że po otwarciu drzwiczek do wnętrza może się wydostawać sporo zanieczyszczeń. Poza tym w razie uszkodzenia szyby koszt jej wymiany będzie znaczny.
Rzecz gustu. Warto jednak zadbać o to, by wkład kominkowy dobrze pasował do wystroju pomieszczenia i stanowił jego zgrabne uzupełnienie. Częstym błędem jest wybieranie wkładu, który później dominuje we wnętrzu i wyznacza styl pomieszczenia. Trudno będzie później zmienić wystrój na np. bardziej nowoczesny.
Są to najważniejsze kwestie, jakie trzeba wziąć pod uwagę na etapie wyboru wkładu kominkowego. Nie warto się spieszyć z decyzją, ponieważ będzie ona miała ogromny wpływ na późniejszą eksploatację kominka.