Podstawowe zasady konserwacji wkładu kominkowego

Antoni Kwapisz
03.09.2018

Nowy kominek cieszy oko właściciela, ale aby utrzymać go w jak najlepszym stanie przez długie lata, trzeba regularnie o niego dbać. Szczególnie dotyczy to intensywnie eksploatowanego wkładu, który służy za podstawowe źródło ogrzewania. Zasady konserwacji wkładu kominkowego nie są skomplikowane. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Czyszczenie wkładu

To najbardziej nieprzyjemna czynność konserwacyjna, której jednak nie można zbagatelizować. Z czasem na ściankach wkładu gromadzi się gruba warstwa sadzy, co znacząco ogranicza sprawność całego kominka. Sadzę można usunąć przy pomocy drucianej szczotki – wcześniej zabezpiecz podłogę wokół kominka folią budowlaną. Im częściej będziesz to robić, tym mniej czasu zajmie czyszczenie.

Alternatywą dla czyszczenia mechanicznego jest stosowanie specjalnych środków chemicznych w saszetkach. Wystarczy wrzucić porcję produktu do ognia w ilości zalecanej przez producenta. Po wypaleniu drewna wnętrze wkładu zostanie w znacznym stopniu oczyszczone – podobnie jak przewód spalinowy.

Czyszczenie szyby

Ma znacznie nie tylko dla efektu estetycznego. Brudna szyba także ogranicza sprawność kominka, ponieważ uniemożliwia pełne przekazywanie ciepła do pomieszczenia. Szybę najlepiej jest czyścić po każdym paleniu, ale jeśli nie masz na to czasu lub ochoty, to przynajmniej rób to raz w tygodniu. Pomocne będą tutaj specjalne środki chemiczne, które rozpuszczają twardą sadzę. Uwaga! Takie środki są bardzo żrące, dlatego przed użyciem koniecznie zabezpiecz podłogę i obudowę kominka.

Rada

Aby ograniczyć częstotliwość czyszczenia szyby, należy używać wyłącznie suchego drewna liściastego.

Przeglądy

Każdy kominek, nawet ten użytkowany sporadycznie, wymaga okresowych przeglądów. Kluczowe jest sprawdzenie szczelności i drożności instalacji odprowadzającej spaliny. W tym celu trzeba zaprosić do domu kominiarza, który wyczyści przewód kominowy oraz oceni stan całego systemu kominkowego (w tym ciąg wentylacyjny). Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ niesprawny kominek jest tykającą bombą i może stanowić śmiertelne zagrożenie dla domowników.

Usuwanie popiołu

To najbardziej prozaiczna, ale też często lekceważona czynność konserwacyjna. Ideałem byłoby usuwanie popiołu po każdym paleniu. Jeśli jest to niemożliwe, należy to robić przynajmniej co drugie palenie. Duża ilość popiołu w palenisku nie tylko psuje estetykę kominka, ale też ogranicza jego sprawność i utrudnia rozpalenie drewna.

Nie ma się co oszukiwać: przy obsłudze kominka jest trochę pracy, ale z tym musi się liczyć każdy właściciel. Najważniejsza jest systematyczność oraz dbanie o względy bezpieczeństwa. Nie lekceważ żadnej z wymienionych czynności!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie