Kominek w salonie to marzenie, które realizuje większość osób budujących własny dom jednorodzinny. Warto natomiast wiedzieć, że popełnianie typowych błędów eksploatacyjnych w krótkim czasie przełoży się nie tylko na niską satysfakcję z użytkowania kominka, ale także na wzrost zagrożenia mieszkańców. W tym artykule wymieniamy podstawowe zasady eksploatacji kominka.
Domowe kominki, a konkretnie wkłady kominkowe, są przystosowane do spalania wyłącznie suchego drewna liściastego. Co to znaczy „suchego”? Chodzi o wilgotność względną paliwa, która nie powinna przekraczać 20%. Taki parametr osiągnie wyłącznie drewno, które było sezonowane przez minimum 2 lata po ścięciu drzewa. Jeśli więc masz możliwość zakupu drewna po bardzo okazyjnej cenie, możesz mieć pewność, że jest to paliwo mokre.
Z czym wiąże się spalanie mokrego drewna? Pojawią się problemy z rozpalaniem, utrzymaniem temperatury, a także szybkim brudzeniem się szyby, wnętrza wkładu i przewodu kominowego. To z kolei wiąże się z koniecznością częstszego wzywania kominiarza i ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. Naprawdę nie warto oszczędzać na drewnie!
Nawet przy stosowaniu sezonowanego drewna liściastego, z czasem pojawi się konieczność wyczyszczenia wnętrza paleniska. Ścianki wkładu kominkowego zajdą sadzą, która ogranicza sprawność kominka i sama w sobie może być niebezpieczna – jest bowiem łatwopalna. Dlatego przynajmniej raz w miesiącu poświęć kilka chwil na dokładne oczyszczenie wkładu od środka. Możesz do tego użyć specjalnej chemii w proszku – wystarczy wrzucić saszetkę do ognia.
Ważne
Pamiętaj także o regularnym opróżnianiu tzw. wyczystki!
W przypadku komina, do którego podłączane jest źródło ogrzewania na paliwo stałe (czyli także kominek), należy zlecać inspekcję komina cztery razy w roku. To bardzo ważne, ponieważ w przewodzie kominowym gromadzi się sadza, która może się zapalić, a to doprowadzi do pożaru i w skrajnym przypadku do spłonięcia całego domu. Kominiarz przy okazji sprawdzi działanie wentylacji w salonie – od jej sprawności zależy prawidłowa eksploatacja kominka i przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców.
To absolutnie podstawowe czynności eksploatacyjne związane z użytkowaniem domowego kominka. Nie bagatelizuj ich, aby zapewnić sobie satysfakcję z posiadania paleniska oraz nie narażać rodziny na zagrożenie.