Kominek - rozprowadzanie ciepła za pomocą powietrza

Mateusz Rąbalski
26.07.2015

Instalowanie kominków od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Na rynku można przebierać w ofertach, tak więc znalezienie kominka na miarę swoich potrzeb nie stanowi problemu. Dodatkowym atutem, a dla wielu głównym, przemawiającym za instalacją kominka jest niepowtarzalny klimat jaki potrafi stworzyć. Właściciele nowo budowanych domów niejednokrotnie mają dylemat dotyczący wyboru źródła ciepła. Czy warto inwestować w kominek? Może jednak wybrać inny, mniej pracochłonny sposób ogrzewania? A może najodpowiedniejsze będzie połączenie różnych jego form?

Nie ulega wątpliwości, że kominek potrafi stworzyć przyjemny nastrój i „zrobić wnętrze", jednak funkcję grzewczą do niedawna spełniał tylko miejscowo. Dziś sytuacja uległa zmianie, nowoczesne systemy kominkowe potrafią rozprowadzać ciepło za pomocą wody lub powietrza.

            Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy rozprowadzane jest do pomieszczeń (system DGP). Istnieją także instalacje z wymuszonym obiegiem powietrza. Wtedy wentylator powoduje szybszy przepływ ciepłego powietrza w kanałach rozprowadzających. Pomieszczenia nagrzewają się wtedy szybciej, jednak w przypadku nieodpowiednio poprowadzonych kanałów instalacja może okazać się hałaśliwa. Niewątpliwie słabą stroną kominka jako źródła ciepła jest niemożność podgrzewania ciepłej wody, a także połączenia go z innym źródłem ciepła.

W skład instalacji DGP (dystrybucja gorącego powietrza) wchodzą:

  • nawiew powietrza potrzebnego do spalania i rozmieszania świeżego powietrza w instalacji rozprowadzającej. Doprowadzenie określonej ilości powietrza jest konieczne, gdyż bez niego kominek mógłby niekorzystnie wpłynąć na pracę wentylacji grawitacyjnej. Gdy w kominku się nie pali, świeże powietrze nie wpływa, zapewnia to przepustnica odcinająca jego dopływ;
  • układ dystrybucji gorącego powietrza, który rozprowadza rury, oraz system rozdzielaczy, wywiewników i kształtek. System wymuszony posiada urządzenie nawiewne z wentylatorem. Instalację montuje się najczęściej pod sufitem podwieszanym lub na poddaszu. Na rynku dostępne są też przewody o kwadratowym przekroju, dające łatwo wkomponować się w konstrukcyjne elementy budynku.

W zapomnienie odchodzą systemy grawitacyjne, za to na popularności zyskują systemy wymuszone. Wentylator znacznie szybciej rozprowadza ciepło i dobrze radzi sobie ze sporymi oporami przepływu w rozbudowanych instalacjach. Systemy wymuszone oferują większe możliwości wykonawcze, ale są bardziej skomplikowane i droższe do zainstalowania. Ich eksploatacja jest droższa od użytkowania systemu grawitacyjnego. Powodem tego jest fakt pobierania prądu przez aparat nawiewny lub elementy sterujące. Wydatki te jednak rekompensuje większy zasięg instalacji, a więc ogrzewanie większej powierzchni i tym samym mniejsze rachunki za ogrzewanie.

System rozprowadzający ciepło za pomocą wody omówiono w osobnym artykule: Kominek-rozprowadzanie-ciepla-za-pomoca-wody

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie