Kominki kojarzą się nam z domowym ciepłem, przytulną atmosferą i romantycznymi chwilami spędzanymi we dwoje. Nic dziwnego, że zrobiły ogromną karierę w naszym kraju. Rzadko jednak są stosowane jako jedyne źródło ogrzewania domu. Szkoda, bo nowoczesne kominki naprawdę mogą świetnie wywiązać się z tej roli. Kominek na biomasę to dobry pomysł na tanie ciepło.
Kominek na biomasę – szerokie zastosowanie
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że podstawowym paliwem stosowanym w domowych kominkach jest właśnie biomasa. Oczywiście najczęściej sięgamy po kawałkowane drewno liściaste – najlepiej sprawdzają się tu odmiany twarde, jak: dąb, buk, olcha, akacja, które jednak są najdroższe. Nie opłaca się natomiast spalać w kominku drewna iglastego – ma niską wartość opałową, a do tego bardzo brudzi wkład, szybę i komin.
Wysokie ceny drewna opałowego skłaniają coraz więcej osób do poszukiwania alternatyw. Tutaj pojawiają się inne paliwa, które zaliczamy do grona biomasy. Nowoczesne kominki i bardzo mocne piece wolnostojące są przystosowane do spalania przede wszystkim pelletu i brykietów, czyli sprasowanych odpadów drzewnych. Korzystanie z tych paliw jest tanie, ekologiczne i mało problematyczne.
Kominki na pellet – o czym musisz wiedzieć?
Kominki zasilane pelletem mają nieco inną konstrukcję niż te tradycyjne. Są droższe, ale świetnie pasują do nowoczesnego wnętrza, bo mają elegancki wygląd i nie wymagają kosztownej obudowy. To sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością.
Taki kominek oczywiście musi mieć palnik, na który trafia pellet – oczywiście do dyspozycji jest także tradycyjna komora spalania. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że kominek jest wyposażony w niewielki zasobnik na paliwo. Można do niego wsypać pewną ilość pelletu (pojemność zależy od modelu i mocy kominka czy pieca wolnostojącego), która wystarczy na kilkanaście godzin nieprzerwanego palenia. To znaczne udogodnienie w stosunku do kominków tradycyjnie opalanych drewnem kawałkowanym.
Warto wiedzieć
Istnieją też specjalne piece wolnostojące, które posiadają zintegrowane, bardo pojemne zasobniki na paliwo. Są drogie, ale bardziej praktyczne.
Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup kominka lub pieca, który ma możliwość pobierania paliwa z zewnętrznego zasobnika. Wówczas najlepiej jest ustawić kominek w sąsiedztwie ściany, za którą znajduje się pomieszczenie gospodarcze i tam umieścić spory zasobnik.
Czystość, ekologia, niski koszt
Wybór takiego kominka może być bardzo opłacalny, ale tylko w sytuacji, gdy ma on stanowić główne źródło ciepła w domu. Pellet jest paliwem tanim i ekologicznym, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Jego uzupełnianie w zasobniku jest mniej problematyczne niż częste dorzucanie ciężkich kawałków drewna.
Popularność tego rozwiązania rośnie i będzie rosnąć, ponieważ koszty ogrzewania domu stanowią największy wydatek, jaki musi ponieść rodzina na utrzymanie budynku. Dla osób, które cenią sobie naturalne źródło ciepła, lubią spędzać wieczory przy kominku i potrafią liczyć jest to więc naprawdę ciekawa alternatywa dla kotła gazowego czy węglowego. Oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy kominek z płaszczem wodnym lub wymuszoną dystrybucją ciepłego powietrza.