Kominek gazowy – ciekawa alternatywa dla tradycyjnego

Mariusz Siwko
17.04.2018

Wiele osób marzy o tym, aby zamieszkać w domu z kominkiem. Gdy jednak udaje się spełnić to marzenie, szybko się okazuje, że nie jest to wcale tak idealne rozwiązanie. Brud, pył, uciążliwe czyszczenie szyby i wkładu – nie każdemu będzie to odpowiadać. Dlatego rosnącą popularnością, także na naszym rynku, cieszą się kominki gazowe. Na czym to polega? Czy rzeczywiście jest to dobra alternatywa dla tradycyjnego kominka? Przeczytaj.

„Prawie” zwykły kominek

Z wyglądu kominek gazowy nie różni się praktycznie w ogóle od tradycyjnego. Mamy więc stalową obudowę wkładu, szybę, za którą widać ceramiczną imitację albo kawałków drewna, albo węgla. Pod nią natomiast skrywa się palnik gazowy. To on daje płomień, dzięki czemu z pewnej odległości trudno byłoby się zorientować, że patrzymy na kominek zasilany gazem.

Dla kogo?

Kominek gazowy na pewno jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie wyobrażają sobie, aby zamienić salon w kotłownię. W przypadku tradycyjnej konstrukcji jest to praktycznie nieuniknione, ponieważ kominek generuje pył, trzeba do niego dorzucać drew, a to wymusza ich składowanie w pomieszczeniu.

Korzystając z kominka gazowego można zapomnieć o tych problemach. Aby cieszyć oczy efektownym płomieniem wystarczy wcisnąć jeden przycisk. Jest czysto, ciepło, bardzo wygodnie. Nie trzeba kupować i rąbać drewna, budować składziku. Z eksploatacyjnego punktu widzenia jest to więc o wiele lepsze rozwiązanie niż kominek tradycyjny.

Bezproblemowy montaż

Ogromną zaletą kominka gazowego jest to, że można go zamontować w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Nie trzeba go bowiem podłączać do kanału dymowego, a więc nie jest wymagany dostęp do komina. Jedynym warunkiem jest zapewnienie odpowiednio skutecznej wentylacji oraz oczywiście dostępu do instalacji gazowej – kominek może być ewentualnie zasilany gazem propan-butan z butli, jednak problemem będzie jej ukrycie w pomieszczeniu (zwykle wykonuje się specjalną wnękę w obudowie).

Dzięki temu kominek gazowy może się pojawić nie tylko w domu, ale też np. w mieszkaniu. To doskonała informacja dla osób, które marzą o tym, by móc od czasu do czasu nacieszyć oczy żywym płomieniem, ale jednocześnie nie stać ich na przeprowadzkę do domu.

Podsumowując: kominek gazowy to wybór dla osób ceniących sobie czystość, chcących wykorzystywać go do okazjonalnego wprowadzania romantycznego nastroju do pomieszczenia, ale nieplanujących uczynić z niego głównego źródła ogrzewania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie