Jakie drewno kominkowe kupić? Na co zwracać uwagę?

Jerzy Biernacki
24.05.2018

Każdy właściciel domowego kominka ma świadomość, że na ogólną sprawność wkładu, a tym samym na komfort cieplny mieszkańców, kluczowy wpływ ma jakość drewna. Do kominka wybieramy wyłącznie gatunki liściaste, ponieważ te iglaste znacznie brudzą wnętrze wkładu oraz komina. W tym poradniku podpowiadamy, jakie drewno do kominka jest najlepsze i na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

Te gatunki drewna są idealne do kominka

Listę polecanych gatunków drewna musi otworzyć grab. To najtwardsze spośród łatwo dostępnych w naszym kraju drzew. Drewno po wysuszeniu ma imponującą gęstość na poziomie nawet 830 kg/m3, co gwarantuje długie palenie i wysoką kaloryczność. Ponadto grabina ma niewielką zawartość kory.

Jeśli nie masz dostępu do grabu lub jego cena jest zbyt wysoka, zainteresuj się jesionem. To również bardzo gęste i tym samym twarde drewno, które po wysuszeniu osiąga gęstość na poziomie 750 kg/m3. Właściwie jedyną wadą jesionu jest to, że niesamowicie trudno się go rozbija na mniejsze kawałki. Przyda się niezła krzepa.

Kolejnym polecanym drewnem do kominka jest buk. Wyróżnia się niską zawartością kory oraz gęstością po wysuszeniu na poziomie 730 kg/m3. Niewątpliwą zaletą buczyny jest fakt, że można ją bez problemu kupić w każdym składzie drewna.

Najpopularniejsze drewno kominkowe, czyli dąb, to także dobry wybór, szczególnie w relacji do ceny. Gęstość dębiny wynosi 710 kg/m3. Jest to drewno bardzo kaloryczne, w dodatku wydzielające przyjemny zapach. Minusem jest natomiast wysoka zawartość kory oraz garbników, które mogą powodować przyspieszone brudzenie szyby i wkładu.

Pozostałe gatunki drewna, czyli brzoza, topola, olcha czy drzewa owocowe, są znacznie rzadziej stosowane w domowych paleniskach. Mają znacznie mniejszą wartość opałową niż te wymienione wcześniej, ale za to kosztują znacznie mniej.

Zanim kupisz drewno do kominka

Najważniejsze jest to, aby kupić drewno w licencjonowanym składzie. Nie należy tego robić u obwoźnych sprzedawców, ponieważ istnieje ryzyko, że oferują oni kradziony towar – wówczas jego nabywca może zostać oskarżony o paserstwo. Najlepszym adresem dla osób zainteresowanych zakupem drewna kominkowego jest lokalne nadleśnictwo.

Przed zakupem zwracamy uwagę na warunki, w jakich jest składowane drewno. Powinno być ono przechowywane pod dachem lub – niepocięte – ułożone w stos. Warto zapytać sprzedawcę, kiedy drzewo zostało ścięte. Do palenia w kominku nadaje się bowiem wyłącznie drewno sezonowane przez minimum rok, a najlepiej dwa lata.

Przy ustalaniu ceny koniecznie zwróć uwagę na to, czy sprzedawca podaje ją za metr sześcienny (tzw. kubik) czy metr przestrzenny. Ta druga wartość jest znacznie mniejsza, ponieważ 1 metr przestrzenny odpowiada zaledwie 0,65 metra sześciennego drewna. Nie daj się więc nabrać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie