Jaki komin do kominka? Zwróć uwagę na te detale

Piotr Kowalczyk
02.07.2018

Nie odkryjemy Ameryki pisząc, że do eksploatacji domowego kominka niezbędny jest komin. To on odpowiada za odprowadzanie spalin, czyli ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo domowników. Wielu inwestorów w ogóle nie zawraca sobie głowy wyborem komina. Biorą to, co akurat było dostępne na składzie budowlanym, ewentualnie zdają się na wiedzę ekipy murarskiej. To duży błąd. Jeśli już na etapie budowy domu wiesz, że będziesz w nim korzystać z kominka, musisz poświęcić trochę czasu na wybranie odpowiedniego komina. Z tego poradnika dowiesz się, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Wysokość komina

Powinna zostać określona w projekcie budowlanym, ale wszyscy wiemy, jak to z tym bywa. Inwestor wprowadza różne zmiany, nie zawsze w porozumieniu z projektantem, w efekcie czego później może się okazać, że zaprojektowany komin jest za niski lub zbyt wysoki (i tym samym zepsułby architekturę budynku). Dobierając komin do kominka pamiętaj o naczelnej zasadzie: musi on wystawać ponad kalenicę dachu. W przeciwnym razie niemal na pewno będziesz się borykać z problemem zbyt słabego ciągu.

Rodzaj komina

Do kominka bezwzględnie należy wybrać komin przeznaczony do współpracy z kotłami na paliwo stałe. Są to konstrukcje przystosowane do odprowadzania bardzo gorących spalin. Zwróć uwagę na ten parametr. Dobry komin bez problemu zniesie temperaturę przekraczającą 600°C.

Oczywiście osiągnięcie takiej temperatury spalin w kominku jest mało prawdopodobne, ale nie można tego wykluczyć. Do współpracy z kominkiem nie nadają się więc kominy z wkładem z rury stalowej – musi to być rura ceramiczna.

Izolacja

Aby zagwarantować sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa, a także uniknąć efektu nadmiernego skraplania się pary wodnej w przewodzie kominowym, należy wybrać komin dostarczany z „fabryczną” izolacją z wełny mineralnej. Na etapie murowania komina zwróć uwagę, czy ekipa na pewno wykorzystuje izolację i czy prawidłowo ją montuje.

Odporność na pożar sadzy

To kluczowy parametr określający komin wysokiej jakości. Zapalenie się sadzy w przewodzie kominowym jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów domów w naszym kraju. Jest to oczywiście efekt zaniedbywania konserwacji komina (ten współpracujący z kotłem na paliwo stałe lub kominkiem powinien być czyszczony minimum 2 razy do roku).

Gdy w kominie dojdzie do zapalenia się sadzy, wkład powinien wytrzymać bardzo wysoką temperaturę, która może wynieść nawet 1000°C. Zapytaj o ten parametr przed zakupem konkretnego komina.

Wybór komina, do którego zostanie podłączony kominek, to niezwykle ważna kwestia. Nie podejmuj decyzji wyłącznie na podstawie ceny czy dostępności produktu. Tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie