Jak kupić dobre drewno do kominka? Garść praktycznych porad

Mateusz Rąbalski
08.02.2018

Kominek bez odpowiedniego drewna jest tylko ozdobą. Jeśli zaczniesz w nim palić drewnem niskiej jakości, narazisz się na poważne problemy, a nawet na niebezpieczeństwo. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z ogrzewaniem kominkowym, mogą mieć spore trudności z wybraniem dobrego gatunkowo drewna. Jak nie dać się nabrać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Nie wierz na słowo

Sprzedawcy drewna opałowego, w tym kominkowego, nagminnie oszukują swoich klientów. Normą jest wmawianie, że drewno było sezonowane, podczas gdy tak naprawdę zostało świeżo ścięte. Musisz pamiętać, że takie drewno charakteryzuje się wysoką wilgotnością, która przekracza 30%. Tymczasem do kominka nadaje się wyłącznie drewno o wilgotności poniżej 20%.

Jak to zweryfikować? Najlepiej będzie zaopatrzyć się w wilgotnościomierz. Jeśli go nie masz, to sprawdź, czy oferowane Ci drewno nie jest żywiczne. Włókna powinny być suche – w przypadku świeżo ściętego drzewa będą się ciągnąć i z trudem odchodzić od reszty.

Zwróć też uwagę na to, gdzie było przechowywane drewno. Jeśli sprzedawca oferuje je prosto z niezadaszonego placu, to z dużym prawdopodobieństwem możesz uznać, że zostało niedawno przywiezione z wyrębu.

Gatunek

Tutaj nie ma o czym dyskutować. Do kominka nadaje się tylko drewno z drzew liściastych. Nie skuś się na tańszą opcję i nie kupuj np. sosny czy świerku. Takie drewno jest o wiele mniej kaloryczne, a poza tym zawiera sporo żywicy, która oblepi wkład kominkowy i wnętrze komina. Będziesz mieć mnóstwo pracy z czyszczeniem, zapłacisz też więcej za dodatkowe wizyty kominiarza.

Rada

Najlepszym drewnem do kominka jest grabina, dębina, buczyna i z drzew owocowych.

Ilość kory

Jednym ze sposobów na oszukanie kupca jest zaoferowanie mu drewna z dużą ilością kory. W ten sposób zwiększa ono swoją objętość, jednak oznacza to także, że w jednym kubiku (metrze sześciennym) jest mniej czystego drewna. Tymczasem kora jest mało wartościowym paliwem. Owszem, szybko się rozpala i daje imponujący płomień, jednak jest niskokaloryczna. Nalegaj więc, aby sprzedawca wybrał dla Ciebie okorowane kawałki drewna.

Po pierwszym sezonie grzewczym będziesz mieć już znacznie większą wiedzę na temat wyboru odpowiedniego rodzaju drewna do kominka. Najważniejsze jest, aby nie palić drewnem mokrym i iglastym. Jeśli zdecydujesz się kupić je np. w nadleśnictwie, które zorganizowały wyrąb, to pamiętaj o tym, aby przechowywać drewno pod zadaszeniem. W takich warunkach powinno leżakować przez około 2 lata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie