Dlaczego kominek dymi? Najbardziej prawdopodobne przyczyny

Maciej Piwowski
04.09.2019

Dymienie z kominka jest bardzo niepokojącym zjawiskiem, które powinno zmusić właściciela do natychmiastowego zaprzestania dalszego użytkowania paleniska i poszukania przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie musi to być wcale objaw awarii wkładu, ale na pewno nie należy tego bagatelizować. Dlaczego kominek dymi? W naszym poradniku wymieniamy zdecydowanie najczęstsze przyczyny – sprawdzanie zacznij od tego.

Wilgotne drewno

Drewno kominkowe powinno być sezonowane przez około 2 lata od momentu ścięcia. Niestety, składy bardzo często oferują drewno o wysokim poziomie wilgotności. Palenie nim jest nie tylko kosztowne (z uwagi na słabą kaloryczność), ale także może powodować liczne problemy z samym kominkiem.

Szybko brudząca się szyba i ścianki wkładu to i tak nic w porównaniu ze zjawiskiem nadmiernego dymienia. Jest to skutek tego, że drewno zamiast się palić po prostu się wędzi. Na próbę warto więc rozpalić w kominku suchy brykiet kupiony np. na stacji benzynowej – jeśli dymienie ustąpi, to wiadomo już, że przyczyna problemu leży po stronie paliwa.

Niedrożny przewód kominowy

Cofający się dym, który nie może zostać odprowadzony przewodem kominowym, stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców – może być nawet przyczyną zaczadzenia. Dlatego jeśli wykluczysz wilgotne drewno, w kolejnym kroku jak najszybciej wezwij kominiarza. Specjalista sprawdzi drożność komina, oczyści go i zasugeruje Ci pozbycie się sadzy z kominowej wyczystki.

Jeśli jednak okaże się, że komin jest drożny, przyczyną cofania się dymu może być nieprawidłowa konstrukcja komina. Zdarza się, że wykonawca domu bagatelizuje projekt (lub zostają w nim wprowadzone niefachowe poprawki), w efekcie czego wylot komina znajduje się poniżej połaci dachu. Jest to elementarny błąd w sztuce, wymagający pilnego naprawienia.

Słaba wentylacja

Aby kominek pracował prawidłowo, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu. Wiele osób popełnia tutaj zasadniczy błąd, zamykając szczelnie okna i zasłaniając kratkę wentylacyjną, co jest proszeniem się o kłopoty. Jeśli dym cofa się do pomieszczenia, a nawet wydostaje przez zamknięte drzwiczki wkładu, należy rozszczelnić okna i otworzyć kanał wentylacyjny. Doprowadzenie świeżego powietrza powinno rozwiązać ten problem i zagwarantować mieszkańcom bezpieczeństwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie