Ciepło płynące z ognia - kominki i akcesoria (wkłady, nasady kominowe, obudowy)

Mateusz Nowak
29.02.2016

We współczesnym budownictwie jednorodzinnym nie ma już chyba domu, w którym zabrakłoby kominka. Użytkownicy doceniają jego walory nie tylko wizualne, ale i użytkowe. Ciepło dostarczane przez kominek jest odczuwalne znacznie przyjemniej niż ciepło z centralnego ogrzewania. Sercem domu jest salon, a salonu kominek, który kojarzy się z ciepłem domowego ogniska. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów kominków, że każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla swojego domu. Wybór rozwiązań jest bardzo zróżnicowany.

Rodzaje kominków

Pośród kominków wyróżniamy kominki otwarte, wykorzystywane raczej jako element wystroju wnętrza, z uwagi na otwarte palenisko. Efektywność tego typu kominków jest niewielka, gdyż ciepło ulatuje z dymem przez komin. Dodatkowo z otwartego paleniska wydostaje się żar i popiół, co powoduje duże zabrudzenie mieszkania i dodatkowo stwarza ryzyko pożaru. Są jednak ludzie, dla których właśnie tak wygląda prawdziwy kominek. Jeżeli decydujemy się na właśnie takie rozwiązanie, to pamiętajmy o zabezpieczeniu kominka specjalną osłoną chroniącą przed wydostawaniem się żaru i opiłków drewna do mieszkania. Od kominków z otwartym paleniskiem raczej się już odchodzi, przynajmniej w Polsce. Dominujące są kominki drugiego typu, a mianowicie z wkładem kominowym, które mogą ogrzewać mieszkanie w systemie powietrznym (DGP) lub współpracować z systemem centralnego ogrzewania i instalacji wodnej (kominki z płaszczem wodnym). System powietrzny może ogrzewać tylko pomieszczenie, w którym kominek jest umiejscowiony, jak również za pomocą rozprowadzenia może ogrzewać pozostałe pomieszczenia. Jak się można domyśleć rozwiązania kominków z wkładem są bardzo korzystne pod względem efektywności, stąd ich duża popularność. Jeśli chodzi o materiał z jakiego wykonany jest wkład, to mamy wybór między wkładem żeliwnym, a stalowym. Oczywiście oprócz kominków na typowe drzewo, w których jednak ktoś z mieszkańców musi fizycznie napalić, dla bardziej zapracowanych, producenci kominków oferują inne rozwiązania w postaci kominków gazowych, czy biokominków, które śmiało można zastosować również w mieszkaniach z wielkiej płyty, czy kamienicach, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego kominka.

Akcesoria kominkowe

Do montażu kominka niezbędny jest zakup dodatkowych materiałów do montażu, takich jak kratki wentylacyjne, pełniące funkcję nawiewne lub wywiewne, nasady kominowe montowane na kominach, które pełnią funkcję ochronną przed zawiewaniem oraz wspomagające ciąg kominowy, elementy izolacyjne, elementy przyłączeniowe. Oczywiście, wszelkie sprawy montażowe można śmiało pozostawić fachowcom, którzy na pewno przygotują całą specyfikację materiałową niezbędną do montażu. Wszelkie akcesoria dostępne są w sklepach budowlanych, czy w sklepach internetowych. Szeroką ofertę można znaleźć między innymi na stronie: https://kratki.pl/pl/kategoria/nasady-kominowe.

Radość z ognia

Kiedy już dokonamy wyboru i zamontujemy nasz upragniony kominek w pięknej obudowie, pozostaje już tylko zakupić drewno kominkowe i cieszyć się widokiem płonącego ognia. Przyjemność z kominka jest tak wielka, że niweluje wszelkie niedogodności związane z rozpalaniem ognia, czy czyszczeniem zabrudzonej szyby. Jeśli wahamy się, czy montować w domu kominek, to śmiało można powiedzieć, że największym błędem będzie wybudować dom zapominając przy tym o kominku. Ciepło płynące z prawdziwego ognia jest nie do zastąpienia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie