Biokominek – poznaj jego największy zalety

Jerzy Biernacki
09.01.2018

Marzy Ci się kominek w domu, ale po pierwsze: nie masz wolnego przewodu kominowego, a po drugie: nie masz zbyt dużo miejsca w salonie? Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może się okazać biokominek. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto o nich słyszał, a dziś biokominki stają się realną alternatywą dla tradycyjnych palenisk. Szczególnie w sytuacji, gdy celem jest wyłącznie estetyka, a nie dogrzanie pomieszczenia. Poznaj najważniejsze zalety biokominka.

Brak konieczności podłączenia do przewodu kominowego

Dzięki tej zalecie biokominek może zostać zamontowany nawet w małym mieszkaniu. Nie stosuje się tutaj drewna generującego spaliny, a jedynie specjalny olej na bazie alkoholu. Podczas spalania płynu wytwarza się para wodna i szczątkowe ilości dwutlenku węgla, której nie trzeba odprowadzać poza pomieszczenie. Dlatego biokominek jest rozwiązaniem dla osób marzących o wprowadzeniu specyficznego klimatu do wnętrza, ale niemogących sobie pozwolić na budowę komina.

Zero uciążliwej eksploatacji

Tradycyjny kominek wymaga od właściciela sporych nakładów pracy. Trzeba kupić drewno (które jest drogie), gdzieś je składować, rozpalać, usuwać popiół z paleniska, co jakiś czas wyczyścić szybę. W przypadku biokominka nie ma o tym mowy. Jedyną czynnością eksploatacyjną jest uzupełnianie olejku, z czym poradzi sobie każdy.

Brak zapachu

Dla jednych zaleta, dla innych wada. Jeśli jednak niekoniecznie chcesz czuć w domu charakterystyczny zapach spalanego drewna i dymu, to biokominek będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Zawsze istnieje też możliwość zakupu olejku zapachowego – wybór aromatów jest bardzo duży.

Bezpieczeństwo

Biokominek jest znacznie bezpieczniejszy niż tradycyjne palenisko. Podczas spalania olejku nie wytwarza się bardzo wysoka temperatura. Po wypaleniu całej substancji biokominek błyskawicznie się wystudza, co zapewnia bezpieczeństwo dzieciom i zwierzętom domowym. Nie ma również mowy o ryzyku zaczadzenia czy zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym.

Wysoka estetyka

Wybór biokominków jest ogromny. Można zdecydować się na proste rozwiązanie, czyli gotowy produkt, który wystarczy tylko postawić np. na podłodze czy komodzie (biokominki mogą przypominać niewielkie wazony). Dostępne są też biokominki do zabudowy, które do złudzenia przypominają prawdziwe paleniska.

Biokominek ma w zasadzie tylko jedną wadę: nie generuje dużej ilości ciepła, dlatego nie sprawdzi się w sytuacji, gdy szukamy nie tylko ozdoby, ale też alternatywnego źródła ogrzewania.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie