Wciąż nie wiesz, czy warto zainwestować w kolektory słoneczne? Poznaj 3 mniej oczywiste powody

Marek Szydełko
17.04.2017

Największy boom na kolektory słoneczne mamy na razie za sobą. Nowa fala prywatnych inwestorów podchodzi do tego typu instalacji z dużą ostrożnością, a wręcz nieufnością. Dużo mówi się bowiem na temat tego, że kolektory w naszym klimacie się nie sprawdzają, a ponadto nie są tak trwałe, jak zapewniają ich producenci. To nie do końca prawda, ale w tym artykule nie będziemy obalać mitów. Wskażemy Ci za to 3 mniej oczywiste i rzadko podnoszone powody, dla których inwestycja w kolektory słoneczne naprawdę może się opłacać.

Wzrost wartości nieruchomości

Nawet jeśli budujesz dom z myślą o tym, aby mieszkać w nim do końca życia, to nie jesteś w stanie przewidzieć przyszłości. Może się kiedyś okazać (czego oczywiście Ci nie życzymy), że zostaniesz zmuszony do przeprowadzki. Wówczas fakt wyposażenia domu w instalację solarną będzie działać na Twoją korzyść.

Statystyki pokazują, że nieruchomości korzystające z kolektorów słonecznych osiągają wyższe ceny na rynku wtórnym. Taka instalacja kojarzy się z ekonomiczną eksploatacją domu. Poza tym nabywcy zakładają, że skoro obecny właściciel zdecydował się zainwestować sporo pieniędzy w „solary”, to najpewniej nie oszczędzał też na materiałach.

Gwarancja braku kosztów przez cały okres eksploatacji

Słońce to jedyne źródło energii, które nigdy nie podrożeje. Inwestując w instalację solarną możesz więc mieć pewność, że przez kolejnych kilkanaście lat koszt przygotowania ciepłej wody będzie praktycznie taki sam – oczywiście pojawią się zmiany cen energii elektrycznej, ale pompa obiegowa pracująca w układzie solarnym pobiera symboliczne ilości prądu.

De facto więc inwestujesz w to, że przez wiele kolejnych lat nie będziesz ponosić wyższych kosztów związanych z jednym elementem eksploatacji domu. To duży luksus, szczególnie jeśli nie brakuje Ci stałych wydatków, jak chociażby raty kredytu.

Ekologia

Nie każdy się nią przejmuje, ale być może z Tobą jest inaczej. Jeśli zależy Ci na ochronie środowiska naturalnego i chcesz, aby Twoje dzieci i wnuki nie musiały chodzić po ulicach w specjalnych maskach, to dołóż swoją cegiełkę do działań ekologicznych. Instalacja solarna jest właśnie taką cegiełką. Dzięki niej Twój dom będzie mniej uciążliwy dla środowiska.

Być może za Twoim przykładem pójdą sąsiedzi. Poza tym prędzej czy później wszyscy będziemy musieli zacząć korzystać z alternatywnych źródeł energii, bo te konwencjonalne zostaną wyczerpane.

Te argumenty mogą nie mieć dla Ciebie znaczenia. Nie powinno to jednak zmieniać faktu, że już samo rozważenie zainwestowania w instalację solarną jest bardzo dobrym pomysłem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie