Kolektory próżniowe to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w instalacjach solarnych w naszym kraju. Powód jest oczywisty: atrakcyjna cena w porównaniu do kolektorów płaskich. Jednym z największych minusów kolektorów próżniowych jest ich podatność na uszkodzenie, co jest szczególnie częste w przypadku rurek typu heat-pipe (z obiegiem pośrednim). Przyczyna problemu jest prozaiczna, ale w naszym klimacie wyjątkowo istotna.
Pomijając uszkodzenia typowo mechaniczne, to właśnie samoczynne pęknięcie jednej lub kilku rurek w kolektorze jest najczęstszą usterką odnotowywaną przez serwisantów. Gdy rurka pęka (uszkodzenie może być niezauważalne gołym okiem), zaczyna z niej wyciekać nośnik ciepła. W efekcie ta część kolektora przestaje pracować.
Fakt jest taki, że właściciel instalacji często przez bardzo długi czas nie zauważy awarii. Pęknięcie i przerwanie pracy jednej rurki nie musi mieć bowiem jakiegoś szczególnego wpływu na cały system. Woda w dalszym ciągu jest podgrzewana, a więc teoretycznie wszystko jest w jak najlepszym porządku. Problem zaczyna się wtedy, gdy jednocześnie uszkodzeniu ulegnie kilka lub kilkanaście rurek, a do takich sytuacji niestety dochodzi.
Powód niemal zawsze jest taki sam: mróz. Serwisanci odnotowują pęknięcia rurek w kolektorach typu heat-pipe po długotrwałych okresach z bardzo niską temperaturą, spadającą do -10 czy -15 stopni. Nośnik ciepła wewnątrz rurki zamarza, tworzy się tzw. „korek lodowy” powodujący silne tarcia na ściance rurki, co z kolei prowadzi do jej deformacji i pęknięcia.
Z obserwacji serwisantów wynika, że najbardziej narażone na tego typu uszkodzenia są instalacje, które pracują przez 4-8 lat w warunkach umiarkowanego i zimnego klimatu. Proces zamarzania nośnika ciepła powtarza się wielokrotnie i stopniowo prowadzi do deformacji rurek. Właściciel najczęściej zauważa awarię dopiero wtedy, gdy uszkodzonych zostaje kilka lub kilkanaście elementów, bo to powoduje znaczący spadek efektywności pracy kolektora.
Jeśli instalacja jest jeszcze na gwarancji, należy oczywiście powiadomić wykonawcę, który przyśle na miejsce serwis. W przypadku stwierdzenia braku uszkodzenia mechanicznego gwarancja powinna zostać bez problemu uznana.
Właściciele starszych instalacji mogą się natomiast posiłkować usługami niezależnych firm serwisujących kolektory słoneczne. Na szczęście wymiana uszkodzonych rurek heat-pipe jest dość prosta i niezbyt kosztowna, a pozwala przywrócić pełną sprawność kolektora.