Samodzielny montaż kolektorów słonecznych – czy to ma sens?

Jerzy Biernacki
13.07.2017

Duża popularność ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań do domu sprawiła, że na rynku pojawiły się gotowe zestawy solarne do samodzielnego montażu. Sprzedawcy przekonują, że z tym zadaniem poradzi sobie każdy, kto ma odrobinę umiejętności technicznych i potrafi przeczytać i zrozumieć instrukcję obsługi. Brzmi świetnie, ale tylko w teorii. Samodzielny montaż kolektorów słonecznych wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać.

Kiedy można samodzielnie zamontować kolektory słoneczne?

Jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy producent dopuszcza taką opcję i dostarcza klientom kompletne systemy solarne, zawierające wszystkie niezbędne elementy montażowe. Do zestawu jest również dołączona szczegółowa instrukcja. Takie rozwiązanie można polecić osobom, które mają niezbędne umiejętności i narzędzia, np. same pracują w branży instalacyjnej.

Czy to się opłaca? Gotowy zestaw na potrzeby rodziny 2+2 można kupić już za około 6 tysięcy złotych. Taka sama instalacja z usługą montażu jest sprzedawana za 8-9 tysięcy, czyli teoretyczna oszczędność z tytułu samodzielnego wykonania instalacji wynosi 2-3 tysiące złotych. Jest to duża kwota, ale pamiętajmy, że w zamian trzeba poświęcić mnóstwo prywatnego czasu i podjąć ryzyko prac na wysokości.

Co z gwarancją?

Na rynku można znaleźć zestawy solarne, które nie tracą gwarancji producenta nawet w przypadku samodzielnego montażu. Trzeba to jednak koniecznie sprawdzić, ponieważ niektóre firmy w takiej sytuacji od razu odrzucają roszczenia gwarancyjne.

Nawet jeśli zestaw jest przeznaczony do samodzielnego montażu, to zawsze wyłączenie odpowiedzialności producenta stanowi popełnienie błędów podczas instalacji. Osoba niedoświadczona z pewnością je popełni i wówczas cała oszczędność z tytułu samodzielnego montażu przestanie istnieć.

Łatwe tylko w teorii

Z poziomu gruntu montaż instalacji solarnej wydaje się być błahostką, jednak to tylko pozory. Największym problemem dla osób bez doświadczenia z pewnością będzie praca na wysokości. Jest to po prostu niebezpieczne, a gdy dojdzie do wypadku, inwestor szybko zapomni o oszczędnościach.

Poza tym instalacja solarna jest dość skomplikowanym systemem, który po nieprawidłowym montażu będzie działać nieefektywnie, a ponadto może stanowić zagrożenie dla budynku i domowników. Niefachowe wykonanie prac instalacyjnych może również być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania, gdyby np. doszło do zalania kotłowni czy uszkodzenia połaci dachu.

Wniosek jest zatem prosty. Lepiej jest kupić zestaw solarny wraz z usługą montażu i mieć dzięki temu święty spokój oraz nie ryzykować swoim zdrowiem i życiem dla kilku tysięcy złotych oszczędności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie