Od czego zależy koszt instalacji solarnej? 5 najważniejszych czynników

Mateusz Rąbalski
16.01.2017

Większość osób analizujących opłacalność wykonania instalacji solarnej w swoim domu bierze pod uwagę przede wszystkim cenę. To ona stanowi główną barierę. Inwestor otrzymuje kilka wycen, które znacznie się od siebie różnią. Firma A chce wykonać instalację za 10.000 złotych, podczas gdy firma B oczekuje już 13.000 złotych. Skąd biorą się te różnice? Od czego tak naprawdę zależy koszt instalacji solarnej? Poznaj 5 najważniejszych składników ceny.

  1. Powierzchnia kolektorów – zawsze dobiera się ją w zależności od zapotrzebowania mieszkańców na ciepłą wodę użytkową. Instalator bierze pod uwagę liczbę domowników, poziom zużycia CWU oraz liczbę odbiorników wody. Bardzo ważne jest także to, gdzie kolektory zostaną umieszczone – jeśli idealnie na południowym-zachodzie, to można wybrać panele o mniejszej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że zbyt mała powierzchnia kolektorów podważy sens korzystania z instalacji.
  2. Rodzaj absorbera – im lepszy absorber, tym wyższa efektywność energetyczna instalacji i mniejsze straty ciepła. Absorbery najczęściej są wykonane z miedzi, rzadziej z innych materiałów. Bardzo ważne jest to, jaką warstwą selektywną został pokryty absorber – od tego zależy sprawność instalacji w przeciągu kilku lat użytkowania.
  3. Współczynnik absorpcji promieniowania słonecznego – kolejna informacja zdradzająca jakość instalacji solarnej. Im większą zdolność pochłaniania promieniowania słonecznego mają kolektory, tym oczywiście lepiej. Producenci podają tę wartość w formie zapisu np. 0,90, co oznacza, że kolektor absorbuje 90% promieniowania.
  4. Sprawność – ten parametr określa zdolność kolektora do pochłaniania docierającej do niego energii słonecznej. Na rynku można już spotkać instalacje o sprawności na poziomie 90%, jednak absolutnym minimum, w przypadku kolektorów płaskich, jest 75%.
  5. Współczynnik emisji – im jest niższy, tym lepiej, ponieważ określa on straty energii przez absorber. W przypadku kolektorów niskiej jakości straty są tak duże, że efektywność energetyczna drastycznie spada już przy średnim zachmurzeniu.

Oczywiście na ostateczny koszt instalacji ogromny wpływ ma także jakość użytych materiałów – nie tylko kolektorów, ale też przewodów, elementów hydraulicznych czy pompy obiegowej. Trzeba zwrócić uwagę na takie drobiazgi, jak izolacja, a nawet mocowania.

Dlatego decydując się na montaż instalacji solarnej lepiej zaufać doświadczonej firmie i nie kierować się wyłącznie najniższą ceną, ponieważ praktycznie zawsze ma ona odzwierciedlenie w słabej jakości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie