Kolektory płaskie czy próżniowe? Które rozwiązanie jest lepsze?

Jerzy Biernacki
23.01.2017

Przed takim dylematem stanie każdy inwestor, który podejmie decyzję o montażu instalacji solarnej. Różne są teorie na temat tego, czy lepszym wyborem są kolektory płaskie czy próżniowe. Na pewno natomiast warto znać i rozumieć różnice między nimi, także finansowe. Nasz poradnik wyjaśni Ci to w prosty sposób, a tym samym ułatwi podjęcie decyzji.

Kolektory płaskie – rozwiązanie na pół roku

Konstrukcja kolektorów płaskich sprawia, że mogą one zapewnić dostateczną ilość energii do ogrzania CWU tylko w okresie od kwietnia do października. Płaski panel wymaga bowiem, aby promienie słoneczne padały bezpośrednio na niego – tylko wówczas może się wytworzyć odpowiednia temperatura. Pewnym rozwiązaniem jest montaż większej liczby kolektorów, ale to z kolei znacznie podnosi koszt inwestycji.

Kolektory próżniowe są pod tym względem wydajniejsze (o tym za chwilę), ale mają jedną istotną wadę: łatwo pokrywają się szronem i lodem. Dlatego mimo teoretycznej możliwości absorbowania rozproszonego światła, zimą i tak nie ma szansy ich pełnego wykorzystania. Szron, lód i śnieg oczywiście pokryją także panele płaskie, ale z drugiej strony szybciej z nich znikną.

Problemy latem

Kolektory próżniowe nie są na pewno dobrym rozwiązaniem dla osób, które latem wyjeżdżają na dłuższy urlop. Konstrukcja paneli uniemożliwia im oddawanie zgromadzonej energii, chyba że zostaną podłączone do odbiornika ciepła, np. grzejnika w garażu. Niekontrolowany wzrost temperatury może spowodować uszkodzenie instalacji.

Ten problem nie istnieje w przypadku paneli płaskich, które mogą odprowadzać nadmiar energii przez obudowę – jest to tzw. funkcja wakacyjna.

W teorii kolektory próżniowe wygrywają

Dlaczego? Ponieważ szklane rurki mają większą zdolność do absorbowania światła – dlatego właśnie kolektory próżniowe gromadzą energię nawet w pochmurny dzień, co umożliwia ich pracę także zimą.

W praktyce jednak ta różnica nie jest przekonująca. Nawet bardzo wydajne kolektory rurowe zimą są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne na CWU w 20-30%, co nie jest na tyle dobrym wynikiem, aby istniało uzasadnienie dla poniesienia znacznie wyższego kosztu instalacji.

Kwestia ceny

W praktyce to właśnie cena ma największy wpływ na decyzję o wyborze konkretnego rodzaju kolektorów. Pod tym względem bezapelacyjnie wygrywają panele płaskie, które średnio są 2,5 raz tańsze niż próżniowe. Przeciętna cena metra kwadratowego kolektora płaskiego w Polsce wynosi około 900 złotych, podczas gdy próżniowego aż ponad 2000 złotych. To działa na wyobraźnię.

Podsumowując. Kolektory płaskie są znacznie tańsze, a więc mimo teoretycznie mniejszej sprawności zwrot inwestycji następuje szybciej. W naszych warunkach klimatycznych montaż drogich kolektorów próżniowych mimo wszystko nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie