Instalacja kolektorów słonecznych na ścianie – czy to ma sens?

Mariusz Siwko
12.06.2017

Klasyczna instalacja solarna kojarzy się z montażem kolektorów słonecznych na dachu budynku. Tymczasem nie jest to jedyne rozwiązanie. W naszym kraju spotyka się również kolektory umieszczone na gruncie na specjalnych konstrukcjach. Prawdziwą rzadkością są natomiast instalacje, w których miejscem montażu kolektorów jest... ściana budynku. Czy takie rozwiązanie ma sens? Jakie korzyści może przynieść?

Niższe koszty instalacji i łatwiejsza konserwacja

Zamontowanie kolektorów słonecznych na południowej (to bardzo ważne) ścianie budynku przede wszystkim jest praktyczne. Pozwala to obniżyć koszty samej instalacji, szczególnie jeśli kotłownia znajduje się tuż za ścianą. Odpadają prace na wysokości, a dla wielu osób duże znaczenie będzie mieć też fakt, że kolektory nie są wówczas widoczne z daleka i nie zaburzają architektury dachu.

Poza tym do kolektorów zamontowanych na dachu mamy bardzo łatwy dostęp. Umożliwia to sprawne przeprowadzenie czynności konserwacyjnych. Niewątpliwym atutem jest też to, że ustawione pionowo kolektory wolniej się brudzą i nie wymagają tak częstego mycia. Poza tym na kolektorach zamontowanych na ścianie nie zalega śnieg.

Co z efektywnością energetyczną?

Wiadomo, że kolektory słoneczne osiągają najwyższą efektywność energetyczną wtedy, gdy są ustawione w kierunku południowym pod kątem 30-40 stopni. Pionowa instalacja nie spełnia tego wymogu, ale ma inną zaletę. Wspomniana efektywność jest stała w skali rocznej. Pisząc najprościej: kolektory nie przegrzewają się latem (co znacznie skraca ich żywotność). Zimą natomiast ustawienie kolektorów ma o wiele mniejsze znaczenie, ponieważ liczba godzin słonecznych i tak jest zbyt mała, aby móc wykorzystać potencjał instalacji.

Instalacja pionowa nie pracuje więc w pełnym zakresie swoich możliwości, ale praca ta jest optymalna, co przekłada się na wydłużenie sprawności kolektorów. Ponadto fakt, że kotłownia zwykle znajduje się na parterze, pozwala ograniczyć straty na przesyle ciepła do zasobnika CWU.

Ważne jest również to, że pionowa instalacja pozwala zamontować w szeregu więcej kolektorów, a tym samym uzyskać większe tzw. pokrycie słoneczne. Czyli: kolektory otrzymują o około 20-25% mniej energii słonecznej, ale ponieważ jest ich więcej, nie ma to wpływu na sumaryczną efektywność instalacji.

Są minusy?

Największym problemem związanym z montażem kolektorów słonecznych na ścianie południowej jest fakt, że współczesne projekty domów energooszczędnych i pasywnych przewidują dużą powierzchnię przeszkleń właśnie po tej stronie budynku. Ma to dawać zyski energetyczne, a konkretnie darmową energię z ogrzewania słońcem.

Jeśli budynek został tak zaprojektowany, to montaż paneli na ścianie południowej będzie fizycznie niemożliwy, a więc cała idea się nie sprawdzi. Jednak w przypadku domów, w których nie ma tego problemu, warto przynajmniej rozważyć opcję wykonania instalacji naściennej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie