Dom zasilany słońcem

Mateusz Rąbalski
04.04.2017

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii stale rośnie. To przyszłościowy trend oraz odpowiedź na zagrożenie środowiska naturalnego. Aktualnie duże znaczenie ma energia pozyskiwana ze słońca – dzięki niej możemy zarówno pozyskiwać ciepło, jak i prąd dla swojego domu.

Instalacje słoneczne stosowane są na świecie już od kilkudziesięciu lat. Jednak dopiero ostatnio stały się bardzo popularne. To głównie zasługa udoskonalonej technologii oraz spadających cen, które spowodowały, że kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne zaczęły być również stosowane w domach jednorodzinnych.

Do czego możemy wykorzystać słońce?

Promieniowanie słoneczne może być przetwarzane zarówno na ciepło, jak i na prąd. Wobec tego dzięki niemu jesteśmy w stanie kompleksowo zasilać dom potrzebną mu energią – ekologicznie oraz tanio, chociaż na początku musimy poczynić odpowiednie inwestycje. Możemy jednak korzystać z różnych form dofinansowania do odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu możemy otrzymać zwrot części poniesionych kosztów.

Stosowanie energii słonecznej w naszym klimacie wcale nie jest mało efektywne. Często możemy spotkać się z zarzutem, że tak naprawdę jest to inwestycja na granicy opłacalności. Rzeczywiście, liczba dni słonecznych nie jest u nas tak wysoka jak na południu Europy, niemniej jednak także możemy uzyskać dobre rezultaty i obniżyć koszty eksploatacji domu. Firmy, które wykonują usługi w zakresie instalacji słonecznych, mogą wówczas przeprowadzić odpowiednie badania i zaprezentować nam symulację kosztów i zysków.

Kolektory słoneczne – solary

Najczęściej montowane są kolektory słoneczne, których zadaniem jest zamienianie energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Następnie energia ta może być wykorzystana w celu podgrzewania wody użytkowej, a także jako wsparcie instalacji grzewczej. Poza tym solary mogą być zastosowane do podgrzewania wody basenowej.

Instalacja składa się z kolektorów słonecznych rurowych lub próżniowych (mają bardziej kompaktowe wymiary), a także ze sterownika sterującego pracą całego układu, zbiornika do ogrzewania wody oraz grupy pompowej.

Panele fotowoltaiczne

Zadaniem paneli fotowoltaicznych, które nazywane są też fotoogniwami, jest przekształcanie promieniowania słonecznego na prąd, który następnie może być używany przez urządzenia domowe, na przykład lodówkę, telewizor, laptop. Prąd wytworzony w panelach może być natychmiast wykorzystany na bieżące potrzeby, jak i również może być zmagazynowany w akumulatorach. Co więcej, możemy też sprzedawać wyprodukowaną energię do dostawcy i zarabiać na niej.

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej nie oznacza rezygnacji z podłączenia do sieci, ale taka opcja także jest możliwa. W ramach instalacji montuje się panele, inwerter, który odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny, licznik oraz bezpieczniki.

Jeżeli także zainteresowała cię energia słoneczna w domu, sprawdź ofertę firmy Strefa Energii, która specjalizuje się w tym właśnie zakresie. Zakres usług i dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://strefaenergii.com/oferta/kolektory-sloneczne.html.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie