Co wpływa na skuteczność kolektora słonecznego? 5 zasad prawidłowego montażu

Jerzy Biernacki
12.12.2016

Kolektory słoneczne, choć powoli tracą na znaczeniu, nadal są dość popularnym sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji domu czy hotelu. Opłacalność ich zakupu i użytkowania jest jednak ściśle związana ze sposobem montażu, o czym inwestorzy często zapominają. W efekcie kolektory nie pracują w górnych granicach swojej wydajności, a właściciel narzeka na ich niską skuteczność. Aby uniknąć takich problemów warto się stosować do tych 5 zasad montażu kolektorów.

  1. Ustawienie względem stron świata – nie jest żadną tajemnicą, że kolektory pracują najbardziej efektywnie, jeśli są skierowane na południe. Jeśli z różnych powodów takie umiejscowienie jest niemożliwe, należy wybrać stronę południowo-zachodnią (odchylenie powinno wynieść maksymalnie 15 stopni), ale nigdy północną – to mija się z celem. W skrajnych przypadkach konieczne będzie zastosowanie kolektora o znacznie większej powierzchni, co oczywiście podnosi koszty inwestycji.
  2. Rodzaj kolektora – jeśli z jakichś powodów nie ma możliwości zamontowania kolektorów po stronie południowej lub południowo-zachodniej, wówczas lepiej zdecydować się na kolektory rurowe. Dają one możliwość dopasowania kierunku ustawienia absorbera, dzięki czemu mogą być mocniej odchylone od kierunku południowego niż kolektory płaskie.
  3. Kąt ustawienia kolektora – idealnie byłoby zamontować kolektor zupełnie płasko (jest to korzystne z uwagi na zmianę położenia słońca w ciągu dnia), jednak w naszych warunkach takie rozwiązanie spotyka się bardzo rzadko. Dlatego optymalnym kątem ustawienia jest 45 stopni – wówczas kolektory mogą pracować przez cały rok. Jeśli mają działać tylko latem, można wybrać wariant 30 stopni, z kolei jeśli tylko zimą – 60 stopni.
  4. Miejsce montażu – kolektory można także montować na ziemi, co jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie ma możliwości uzyskania odpowiedniej ekspozycji na dachu. Warto jednak pamiętać, że jeśli kolektory mają być ustawione blisko ściany budynku, wówczas należy je bardziej nachylić – dzięki temu będą absorbować odbite światło i generować więcej energii.
  5. Czystość kolektorów – rzecz, na którą wielu właścicieli nie zwraca uwagi, a ma ona naprawdę duży wpływ na sprawność kolektorów. Wystarczy, że powierzchnia została pokryta warstwą kurzu lub śniegu, aby efektywność instalacji znacznie spadła. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku kolektorów płaskich – ich sprawność w ciągu kilku lat może spaść nawet o 30%! Dlatego kolektory należy myć minimum raz w roku.

Zastosowanie się do tych rad daje nadzieję na to, że kolektory będą pracować w górnych granicach sprawności i rzeczywiście przyczynią się do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie