Bezciśnieniowy kolektor słoneczny – alternatywa dla tradycyjnej instalacji?

Jerzy Biernacki
06.03.2017

Bezciśnieniowe kolektory słoneczne od wielu lat są powszechnie wykorzystywane w krajach południowej Europy, ale coraz częściej pojawiają się też w polskich domach. Powód jest prosty: bardzo atrakcyjna cena. W porównaniu do klasycznej instalacji solarnej inwestor może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, ale oczywiście nie może liczyć na najwyższą sprawność układu. Czym właściwie jest bezciśnieniowy kolektor słoneczny?

Proste urządzenie do podgrzewania wody

Bezciśnieniowy kolektor na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do zwykłego kolektora rurowego stosowanego w klasycznej instalacji solarnej. Różnica polega na tym, że mamy do czynienia z pojedynczym (rzadziej podwójnym) panelem, na szczycie którego umieszczony jest zbiornik na wodę o pojemności najczęściej 100 lub 200 litrów. To w nim gromadzona jest CWU na potrzeby mieszkańców.

Cały układ jest bardzo prosty, co znacznie obniża koszt produkcji kolektora i jego instalacji. W przypadku montażu urządzanie na dachu budynku wystarczy podłączyć zbiornik do instalacji domowej, a woda będzie pobierana w sposób grawitacyjny.

Możliwe jest także zamontowanie kolektora na ziemi, np. w ogrodzie. Wówczas konieczne jest zastosowanie pompki cyrkulacyjnej, która będzie doprowadzać wodę ze zbiornika do domu. Trzeba także zainwestować w rury i ich izolację, co podnosi koszt instalacji, ale nadal pozostaje on znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnej instalacji solarnej.

Czy to się naprawdę opłaca?

Najtańsze kompletne kolektory bezciśnieniowe można kupić już za 1500 złotych (ze zbiornikiem o pojemności 100 litrów). To bardzo atrakcyjna oferta, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że tak proste urządzenie nigdy nie będzie równie wydajne, jak zaawansowana instalacja solarna.

Przede wszystkim kolektor zapewni odpowiednią ilość CWU wyłącznie latem – w lipcu i w sierpniu nie ma problemów z podgrzaniem wody do temperatury 80 stopni Celsjusza. Wiosną i jesienią bywa z tym różnie (trudno przekroczyć temperaturę 40 stopni), a zimą taki kolektor jest praktycznie bezużyteczny.

Inwestor zainteresowany montażem takiego kolektora musi więc mieć na uwadze fakt, że zapewni sobie ciepłą wodę tylko przez kilka miesięcy w roku. Dlatego takie urządzenia są bardzo popularne wśród właścicieli domków letniskowych czy budynków gospodarczych. W przypadku domu jednorodzinnego nie jest to rozwiązanie szczególnie polecane i nie może być traktowane jako realna alternatywa dla kompletnego systemu solarnego.

Po stronie zalet bezciśnieniowego kolektora słonecznego można na pewno wymienić niską cenę, łatwość montażu i trwałość (w nieskomplikowanym urządzeniu nie ma się co zepsuć).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie