5 mniej oczywistych szczegółów, na które należy zwrócić uwagę przed zamontowaniem kolektorów słonecznych

Mateusz Nowak
29.05.2017

Decyzja podjęta? Bardzo dobrze. Teraz trzeba jeszcze tylko kupić odpowiedni zestaw solarny oraz wybrać porządną ekipę do jego zamontowania. Jednak w rzeczywistości wcześniej należy jeszcze zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, o których mało który inwestor pamięta. Wymieniamy 5 najważniejszych.

  1. Sprawdź, w jakim stanie jest połać dachu – miejsce, w którym zostaną zamontowane kolektory słoneczne, musi zostać odpowiednio przygotowane, a przede wszystkim nie może być w żaden sposób uszkodzone. Jeśli jest inaczej i np. zauważysz popękane dachówki czy przerwaną paroizolację, to przed montażem trzeba te usterki usunąć. W przeciwnym razie w przyszłości w celu wykonania naprawy konieczne będzie zdemontowanie kolektorów, co jest kosztowne i dość czasochłonne.
  2. Sprawdź, czy powierzchnia dachu umożliwia montaż całego zestawu kolektorów – bardzo złą praktyką jest montowanie kolektorów z jednego zestawu w różnych miejscach dachu. Efekt jest taki, że kolektory nie pracują równomiernie lub wręcz wzajemnie sobie przeszkadzają (zacieniając się). Dlatego wybrane miejsce pod montaż kolektorów musi mieć odpowiednio dużą powierzchnię i być skierowane we właściwym kierunku.
  3. Sprawdź, czy okoliczne drzewa nie rzucają cienia na połać dachu – czasami inwestorom może się wydawać, że znaleźli idealne miejsce na montaż kolektorów, jednak wystarczy, że minie kilka godzin, zmieni się położenie słońca i nagle jest problem. Okazuje się bowiem, że okoliczne drzewa rzucają cień akurat na to miejsce. W dodatku drzewa liściaste rosnące blisko dachu mogą brudzić powierzchnię kolektorów i pokrywać je liśćmi, co także negatywnie wpłynie na wydajność instalacji.
  4. Sprawdź, czy coś nie utrudni montażu – chodzi tutaj przede wszystkim o różne elementy dachowe, jak kominki wentylacyjne, gąsiory, kominy, ale także nadbudówki, świetliki czy szyby wentylacyjne. Z perspektywy gruntu można tego nawet nie zauważyć, za to gdy na dach wejdzie ekipa montażowa, od razu zgłosi problem, który będzie niemożliwy do natychmiastowego rozwiązania.
  5. Kąt usytuowania kolektorów – przed zamontowaniem kolektorów trzeba się poważnie zastanowić, czy instalacja ma przynosić korzyści głównie latem, czy także zimą oraz w okresach przejściowych (być może inwestor chce, aby kolektory dogrzewały grzejnik w garażu). Pierwsza opcja umożliwia płaski montaż kolektorów, jednak druga wymusza już zastosowanie większego kąta.

Wielu inwestorów, ale także wykonawców, nie zwraca uwagi na te szczegóły, czego efektem nagminnie bywa nieprawidłowy montaż kolektorów oraz mało wydajna praca całej instalacji solarnej. Dlatego naprawdę warto poświęcić nieco więcej czasu na dokładne przeanalizowanie wszystkich wymienionych kwestii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie