Biogazownie mogą stanowić ważny element polskiego systemu energetycznego. Kolejna tego typu instalacja powstała w Wielkopolsce, a dokładnie w Iłówcu Wielkim w powiecie śremskim. Oczekiwania w stosunku do tej biogazowni są bardzo duże.
Instalacja jest typową biogazownią rolniczą, która z jednej strony ma zapewni dostawy biogazu i energii elektrycznej, a z drugiej częściowo rozwiązać problem zagospodarowania odpadów zielonych, na przykład po produkcji rolnej.
Biogazownia ma moc 499 kW. Powstała na działce o powierzchni 2,3 ha. Będą w niej przetwarzane związki organiczne, z których fermentacji powstaje biogaz. Zawarty w biogazie metan będzie spalany w jednostkach kogeneracyjnych na potrzeby produkcji prądu.
Aktualnie w instalacji mają być przetwarzane takie odpady, jak kiszonka z kukurydzy, gnojowica świńska i bydlęca, natomiast w przyszłości planuje się przyjmowanie również odpadów warzywno-owocowych i innych surowców poprodukcyjnych. Co ważne, dostawcami związków organicznych mają być przede wszystkim lokalni rolnicy i zakłady przetwórcze.
Całkowity koszt budowy biogazowni przekroczył 13 milionów złotych. Inwestycja została w większości dofinansowana ze środków unijnych.