Ogrzewanie domu gazem propan wciąż uchodzi za ekstremalnie drogie. Tymczasem w Polsce mamy mnóstwo gospodarstw domowych, które są zadowolone z tego rozwiązania. Warunek jest jeden: trzeba zainwestować we własny zbiornik i kupować gaz na wolnym rynku. Pomimo relatywnie niskich kosztów eksploatacji takiego systemu grzewczego, wielu właścicieli i tak rozważa podłączenie swoich budynków do nowobudowanych sieci gazu ziemnego. Jeśli masz taki sam dylemat, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, kiedy to rozwiązanie może Ci się opłacić.
W takiej sytuacji cały koszt wykonania przyłącza będzie dość niski, a operacja nieskomplikowana. W dodatku koszty uda się obniżyć sprzedając obecny zbiornik gazu płynnego – popyt na takie zbiorniki jest bardzo duży, stąd jeśli Twoja butla ma aktualne badania i jest w niezłym stanie wizualnym, bez trudu znajdziesz nabywcę. Kwota uzyskana ze sprzedaży zbiornika powinna wystarczyć na opłacenie wykonania przyłącza gazu ziemnego.
Teoretycznie takie przystosowanie ogranicza się tylko do zmiany dysz gazowych, choć nie musi to być wcale takie proste w przypadku starszych kotłów. Warto to zatem wcześniej sprawdzić, aby nie doszło do sytuacji, w której po wykonaniu przyłącza gazowego i sprzedaniu zbiornika na propan nagle okaże się, że musisz zainwestować grube tysiące złotych w nowy kocioł.
Właściciele domów ogrzewanych propanem doskonale orientują się w sytuacji na rynku paliw, ponieważ są nią żywo zainteresowani. Jeśli więc widzisz, że z roku na rok ceny stopniowo idą w górę i już teraz ogrzewanie propanem z wolnego rynku nie jest aż tak atrakcyjne cenowo w stosunku do gazu ziemnego, to zainwestowanie w przyłącze z pewnością Ci się opłaci. Trudno bowiem zakładać, by w obliczu kurczących się zasobów ropy naftowej ceny propanu w dłuższej perspektywie utrzymały się na bardzo niskim poziomie.
Sytuacja, w której w środku zimy musisz zamawiać dostawę propanu, jest nie tylko irytująca, ale także niebezpieczna dla domowego budżetu – zimą bowiem gaz płynny jest z reguły znacznie droższy. W tym kontekście korzystanie z gazu ziemnego jest jednak lepszym wyborem, ponieważ masz pewność dostaw paliwa i nie musisz nerwowo obserwować poziomu propanu w zbiorniku.