Powstała nowa biogazownia. Zapewni tańszy prąd i ciepło

Mariusz Siwko
24.05.2023

Oby więcej takich inwestycji w naszym kraju. Biogazownie wpisują się w nowy model energetyki rozproszonej, gdzie instalacje niezbędne do wytwarzania ekologicznej i taniej energii powstają w miejscu jej zużywania. Dokładnie taki scenariusz został zrealizowany we Wrześciu w gminie Wicko w województwie pomorskim, gdzie powstała nowoczesna biogazownia.

Co wiemy o tej instalacji?

Biogazownia we Wrześciu będzie produkować biogaz, który następnie będzie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Szacuje się, że pozwoli to obniżyć rachunki za ogrzewanie lokalnej ludności nawet o 40 proc.

Zaletą biogazowni będzie bardzo niski koszt wytwarzania energii, co jest możliwe dzięki zasilaniu instalacji odpadami pochodzącymi od lokalnych rolników, które nie mają już innego zastosowania, na przykład przy produkcji żywności. Mowa o kiszonkach, sianokiszonkach czy gnojowicy,

Wszystkie te odpady zielone będą poddawane procesowi fermentacji metanowej, której efektem jest produkcja biogazu. Może on zasilać np. turbiny, a docelowo trafiać do sieci gazowej i służyć m.in. do ogrzewania prywatnych domów.

Inwestycja pochłonęła 19 milionów złotych, z czego blisko 10 milionów złotych pochodzi ze środków unijnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie