Polskie gospodarstwa domowe coraz chętniej zmieniają sprzedawców gazu

Antoni Kwapisz
21.07.2020

Gaz ziemny jest jednym z najważniejszych źródeł energii do ogrzewania domów i mieszkań, a także gotowania oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ceny tego paliwa w ostatnich latach są dość stabilne, natomiast istnieją sposoby, by jeszcze obniżyć swoje rachunki. Jednym z najskuteczniejszych jest zmiana sprzedawcy gazu. Polskie gospodarstwa domowe korzystają z tej możliwości coraz chętniej, co pokazują dane za 2019 rok.

Lawinowy wzrost w ostatnich latach

Z danych zebranych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że w całym 2019 roku sprzedawcę gazu zmieniło 54 tysiące odbiorców, co stanowi bardzo duży przyrost w porównaniu latami wcześniejszymi. Najwięcej decyzji o zmianie sprzedawcy zapadło w czwartym kwartale 2019 roku, kiedy to wniosek o to złożyło blisko 15,5 tysiąca odbiorców. Nie jest to co prawda rekord, bo w ostatnim kwartale 2018 roku na zmianę zdecydowało się ponad 18 tysięcy odbiorców, jednak widać wyraźnie, jak wzrosła świadomość polskich gospodarstw domowych odnośnie do swoich praw.

Dla porządku trzeba dodać, że powyższe dane obejmują również odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę gazu nie z własnej woli, ale z powodu wycofania się z polskiego rynku dwóch firm. Mowa o Hermes Energy Group oraz Fiten. Spółki te przekazały swoich odbiorców innym firmom pod koniec 2019 roku. Powodem wycofania się spółek z Polski były problemy finansowe.

Aktualnie w Polsce koncesję na obrót paliwami gazowymi posiada 187 podmiotów.

Każdy odbiorca gazu ma możliwość zmiany sprzedawcy

Oczywiście jeśli tylko uzna, że jest to dla niego korzystne. Wystarczy tylko skontaktować się z nową firmą, wypełnić wniosek, a resztą formalności zajmie się sprzedawca.

Analizując oferty sprzedawców gazu należy bezwzględnie zwrócić uwagę na to, przez jaki okres gwarantuje on utrzymanie proponowanej stawki oraz na jak długo zawierana jest umowa. Różnice pomiędzy poszczególnymi dostawcami nie są duże, natomiast przy sporym zużyciu gazu ziemnego, np. do ogrzewania domu, taka zmiana może się jak najbardziej opłacić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie