Jest porozumienie w sprawie ustalenia maksymalnej ceny gazu w Unii Europejskiej

Mateusz Rąbalski
09.01.2023

Po długich negocjacjach ministrowie ds. energii i klimatu krajów Wspólnoty wypracowali wspólne stanowisko. Unia Europejska narzuca maksymalny limit ceny gazu, po których państwa członkowskie mogą kupować błękitne paliwo. Ma to być mechanizm chroniący przed gwałtownymi podwyżkami cen surowca, z czym mieliśmy do czynienia zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.

Ile państwa unijne mogą zapłacić za gaz?

Górny limit cen gazu został ustalony na poziomie 180 euro za megawatogodzinę. Co prawda dziś gaz na światowych giełdach jest znacznie tańszy (kosztuje poniżej 100 euro za megawatogodzinę), jednak jeszcze wiosną 2022 roku ceny zbliżyły się do 300 euro. I właśnie przed takim scenariuszem ma uchronić mechanizm limitowania stawek w obrocie giełdowym.

Pomysł wprowadzenia limitu cenowego poparła większość krajów unijnych. Wstrzymały się Austria i Holandia, przeciw były tylko Węgry. W tym przypadku wystarczyła jednak większość kwalifikowana.

Limit cen gazu ma zacząć obowiązywać od 15 lutego 2023 roku. Mechanizm zostanie uruchomiony w momencie, gdy kontrakty na giełdach niebezpiecznie zbliżą się do tego poziomu lub go przekroczą. W praktyce limit oznacza, że spółki gazowe, na przykład polskie, nie będą mogły płacić za gaz więcej niż 180 euro za MWh.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie