Gaz ziemny najbardziej pożądanym paliwem wśród budujących domy

Antoni Kwapisz
06.06.2019

Choć od kilku lat panuje swoista moda na odnawialne źródła energii, to polscy inwestorzy nadal największym zaufaniem obdarzają gaz ziemny. Wyraźnie pokazują to dane z rynku prywatnych inwestycji budowlanych. Ponad połowa nowych budynków jednorodzinnych oddanych do użytku w 2018 roku, została podłączona do sieci gazowej. W odwrocie są natomiast kotły na paliwa stałe. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl.

Dlaczego gaz?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Gaz ziemny to paliwo wciąż niezbyt drogie, a przy tym gwarantujące bardzo wysoki komfort mieszkania. Osoby decydujące się na wybudowanie własnego domu np. pod miastem, nie chcą rezygnować z wygód, do których przyzwyczaiło je mieszkanie. Nowoczesny kocioł gazowy jest praktycznie bezobsługowy i zwalnia z potrzeby składowania paliwa.

Nie bez znaczenia są również koszty ogrzewania. Gaz ziemny to nadal doskonała alternatywa nawet dla drożejącego węgla, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę także koszty poboczne – zakup, transport i przerzucenie paliwa oraz konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na obsługę kotła grzewczego.

Te argumenty dostatecznie wyjaśniają, dlaczego 53% uczestników badania Oferteo.pl zadeklarowało, że w swoich nowych domach postawiło na ogrzewanie gazowe. Jedynie 28% ankietowanych zdecydowało się na kocioł na paliwo stałe, przede wszystkim węgiel i pellet. Jeśli natomiast chodzi o odnawialne źródła energii, to najpopularniejsze są pompy ciepła, które w 2018 roku wybrało 16% ankietowanych inwestorów. Spada natomiast zainteresowanie kolektorami słonecznymi – ich miejsce stopniowo zajmują o wiele bardziej funkcjonalne instalacje fotowoltaiczne.

Ten trend nie powinien się odwrócić

Gaz ziemny był, jest i jeszcze długo będzie naturalnym wyborem dla prywatnych inwestorów budujących własny dom jednorodzinny. Właściwie jedyną przeszkodę stanowi wciąż słabo rozwinięta sieć dystrybucyjna. Tutaj jednak mają nastąpić duże zmiany, bo zgodnie z zapowiedziami rządu do 2022 roku Polska ma być zgazyfikowana w 90 procentach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie