Czy wiesz, że możesz zmienić sprzedawcę gazu ziemnego?

Mariusz Siwko
18.03.2019

Gaz ziemny dociera do około 5 milionów polskich gospodarstw domowych. To ekologiczne, wciąż niedrogie i bardzo wygodne paliwo. Nie wszyscy wiedzą natomiast, że polski rynek gazowy jest od pewnego czasu uwolniony, co oznacza, że każdy odbiorca może sobie wybrać sprzedawcę gazu ziemnego wedle własnego widzimisię. Nie jest to wcale trudne, a korzyści ekonomiczne mogą być odczuwalne. 

Ilu jest sprzedawców gazu w Polsce?

Ich lista stale się wydłuża, jednak już teraz obejmuje kilkadziesiąt firm. Jest zatem w czym wybierać. Najpopularniejsi sprzedawcy gazu w Polsce to:

  • PGNiG
  • Tauron
  • Błękitna Energia
  • Konerg S.A.
  • PGE
  • Audax Energia
  • HEG Gaz

Przeglądając oferty poszczególnych sprzedawców można bardzo łatwo ustalić, że zmiana firmy jest opłacalna. Groszowe różnice na każdym metrze sześciennym gazu przekładają się na spore oszczędności, jeśli mówimy o odpowiednio wysokim zużyciu błękitnego paliwa. Korzyści ze zmiany sprzedawcy odczują więc przede wszystkim odbiorcy z grupy taryfowej W-3, a więc używający gazu do ogrzewania domów.

Jak się za to zabrać?

Zmiana sprzedawcy gazu jest bardzo prosta. Procedura praktycznie nie różni się od tej, jaką trzeba przejść zmieniając sprzedawcę prądu. Zdecydowanie najwygodniej będzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę, a następnie skontaktować się z konkretną firmą i udzielić jej pełnomocnictwa do załatwienia wszystkich formalności w imieniu klienta.

Warto wiedzieć

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki z 2016 roku, na zmianę sprzedawcy gazu zdecydowało się około 60 tysięcy gospodarstw domowych. To bardzo mało.

Na co uważać?

Zmieniając sprzedawcę gazu zwracamy uwagę nie tylko na cenę jednostkową za kilowatogodzinę energii. Kluczowe jest tutaj to, na jak długo podpisujemy umowę, czyli przez jaki czas sprzedawca gwarantuje nam utrzymanie zaproponowanej stawki.

Generalnie lepiej jest unikać wieloletnich zobowiązań. Ceny nośników energii, w tym gazu ziemnego, potrafią drastycznie zmieniać się z roku na rok. Jeśli gaz podrożeje, to klient z długą „lojalką” będzie wygrany. Co jednak w sytuacji, gdy cena błękitnego paliwa mocno spadnie?

Ponadto koniecznie zwracamy uwagę na wszelkie opłaty dodatkowe, w tym opłatę przesyłową i abonamentową, bo to one potrafią „zrobić” rachunek za gaz. Analizując oferty różnych sprzedawców koniecznie sprawdzamy więc wszystkie elementy, nie tylko cenę samego paliwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie