Będzie nowy blok energetyczny w Grudziądzu. Zbuduje go Energa

Marek Szydełko
18.03.2019

Jedna z największych spółek energetycznych w naszym kraju, Energa, poinformowała o ogłoszeniu przetargu na budowę nowego bloku gazowego o mocy 450-750 MWe. Inwestycja zostanie zrealizowana w Grudziądzu.

Ambitny projekt

Energa przymierzała się do budowy nowego bloku energetycznego od dłuższego czasu. Z różnych przyczyn nie udało się wcześniej rozpocząć realizacji tego projektu. W pewnym momencie był nawet ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy, jednak postępowanie musiało zostać umorzone. Teraz inwestycja jest – przynajmniej oficjalnie – niezagrożona.

Budowa elektrowni typu CCGT (Closed Cycle Gas Turbine) to poważne wyzwanie dla inwestora, które ma jednak mieć uzasadnienie ekonomiczne. Drogę do ponownego ogłoszenia przetargu na wykonawcę otworzyły zmiany na rynku energii, a przede wszystkim obiecujące wyniki aukcji z 2018 roku. Energa jest przekonana, że znajdzie finansowanie na realizację bloku gazowo-parowego w Grudziądzu, którego budowa ma się zakończyć w ciągu 3 lat od podpisania umowy z generalnym wykonawcą.

Charakterystyka inwestycji

Nowy blok energetyczny jest bardzo potrzebny Enerdze, która musi zachować konkurencyjność na rynku producentów energii elektrycznej. Nie jest żadną tajemnicą, że spółki szukają opcji dywersyfikowania mocy wytwórczych, a gaz to pewny kierunek, zwłaszcza w porównaniu z wciąż niedostatecznie stabilną biomasą.

Ponadto w grę wchodzą tutaj kwestie środowiskowe. Spółki energetyczne są na cenzurowanym w związku z medialną kampanią antysmogową. Firmom zależy na poprawieniu wizerunku, stąd konieczność sięgania po ekologiczne nośniki energii, jak właśnie gaz.

Poznaliśmy też plany dotyczące nowego bloku energetycznego w Grudziądzu. W jego skład wejdzie potężna turbina gazowa, kocioł odzysknicowy, kondensacyjny turbozespół parowy oraz mokra chłodnia wentylatorowa.

Wybrany wykonawca ma zrealizować inwestycję od A do Z, a także objąć ją długoterminową usługą serwisową. Spółka daje sobie czas na podpisanie umowy z wykonawcą do pierwszego kwartału 2020 roku.

Dodajmy, że obecnie w zasobach Energa Wytwarzanie (należącej do Grupy Energa) znajduje się 47 elektrowni wodnych, 5 farm wiatrowych, 2 farmy fotowoltaiczne, 1 elektrownia konwencjonalna, 4 elektrociepłownie oraz 2 ciepłownie zasilane węglem kamiennym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie