Ważna zmiana w ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego

Maciej Piwowski
09.11.2022

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego wprowadziła tzw. dodatek węglowy dla gospodarstw domowych korzystających z tego paliwa do celów grzewczych. Od początku kontrowersje budził zapis mówiący, że pod jednym adresem można skorzystać z tylko jednego dodatku. Teraz posłowie przegłosowali nowelizację ustawy, a zmianę musi jeszcze zatwierdzić Senat i prezydent.

Na czym polega zmiana zaproponowana przez Sejm?

Zgodnie z nowelizacją ustawy, o dodatek węglowy będą mogły się ubiegać oddzielne gospodarstwa domowe mieszkające pod tym samym adresem. Warunkiem jest to, aby każde z tych gospodarstw korzystało z oddzielnego źródła ciepła, czyli np. osobnego kotła węglowego, kominka czy kuchni węglowej. Takie źródło musi oczywiście być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Aby otrzymać osobny dodatek węglowy, wnioskujące o niego gospodarstwo domowe będzie musiało złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – posłowie uznali, że jest to wystarczający dowód na to, że pod jednym adresem rzeczywiście są prowadzone osobne gospodarstwa domowe.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie