Tauron mocniej stawia na OZE

Mateusz Rąbalski
03.09.2021

Jeden z gigantów polskiego sektora energetycznego, Tauron, zapowiada dalsze inwestycje w technologie OZE. Odnawialne źródła energii docelowo mają stanowić większość instalacji znajdujących się w zarządzie spółki. Więcej o tych planach przeczytasz w naszym artykule.

Precyzyjna strategia

Władze Tauronu zapowiedziały, że do 2025 roku spółka chce posiadać około 28% źródeł energii pochodzących z OZE. W ciągu następnych 5 lat, czyli do roku 20230, ich udział w całkowitym bilansie ma wynieść już 65-66%.

Aby zrealizować ten plan spółka musiałaby wybudować instalacje OZE o mocy 1,3 GW. Tauron zapowiada, że jest to jak najbardziej możliwe, natomiast główny akcent zostanie postawiony na energetykę wiatrową, która ma odpowiadać za 1,1 GW mocy – pozostałe 300-400 MW to fotowoltaika. W planach jest również inwestowanie w energetykę morską.

Na ten moment głównym wyzwaniem stojącym przed spółką jest wykup gruntów pod budowę nowych instalacji OZE. Tauron planuje także korzystać z już istniejących zasobów, m.in. terenów po dawnych elektrowniach oraz wysypiskach popiołu, które po rekultywacji pozwolą zainstalować na nich farmy fotowoltaiczne o mocy 100-150 MW już w roku 2025.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.